Arap Birliği, İsrail'e sert çıktı

Arap Birliği, İsrail'e sert çıktı.12509
  • Giriş : 12.01.2009 / 22:30:00

Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, İsrail'in Gazze Şeridi'nde yönelik saldırılarının İsrail ile Arap dünyası arasında bir dönüm noktası olacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kahire'de temaslarda bulunan İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Moratinus ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından basın toplantısı düzenleyen Musa, İsrail saldırılarına sert tepki gösterdi. Musa, "11 Eylül saldırıları ABD ile Doğu arasında nasıl bir dönüm noktası olduysa, İsrail'in Gazze'de yaptığı soykırım da bizimle İsrail arasında bir dönüm noktası olmuştur" dedi.

Arap Birliği olarak, artık İsrail'in komşuları ile barış içinde yaşayıp yaşamayacağı sorusunu iyiden iyi tartışmaya başladıklarını söyleyen Musa, Hamas'ın ateşkes konusunda belli talepleri olduğunu ifade etti. Musa, Mısırlı yetkililer ile Hamas arasında yürütülen görüşmelerde, Hamas'ın bazı konularda opsiyonlu davranacağı izlenimi edindiklerini vurgulayarak, "Hamas'ın ateşkes istemediği bir yalan. Hamas ateşkes istiyor. Ateşkesi istemeyen ve durumunda bir değişiklik olmayan İsrail kendisidir" ifadelerini kullandı.

İspanya Dışişleri Bakanı Moranitus ise, amaçlarının ateşkesi sağlamak olduğunu belirterek, ateşkes konusunda birçok plan ortaya koymaya gerek olmadığını, kendilerinin halihazırda Mısır'ın ateşkes planına destek verdiklerini kaydetti. Ateşkes planının hayata geçirilmesi için ilgili herkesin yükümlülükleri olduğunu söyleyen Moratinus, "Şimdi bu ateşkesini uygulanması için çalışmalıyız" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*