Arap Birliği dışişleri bakanları acil toplandı

Arap Birliği dışişleri bakanları acil toplandı  .17364
  • Giriş : 28.01.2008 / 10:05:00

Mısır'ın başkenti Kahire'de acil olarak toplanan Arap Birliği'ne üye ülkelerin dışişleri bakanları toplantısında, Suriye'nin, Lübnan kabinesinde Hizbullah'ın daha fazla bakanla temsil edilmesi yönündeki önerisi reddedildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Toplantıya katılan 2 delege, toplantı halen devam ettiği sıralarda adları gizli kalmak koşuluyla basına yaptıkları açıklamada, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim'in, Lübnan siyaseti için önerdiği yeni formülün, çoğunluk kararıyla reddedildiğini belirttiler.

Delegeler, Muallim'in, Hizbullah'ın Lübnan'da yeni kurulacak kabinede, kabinedeki bakanların üçte bir sayısını oluşturan 10 bakanla temsil edilerek, fiili olarak veto hakkına sahip olması yönünde bir karar alınması için yaptığı öneriye, sadece Libya Dışişleri Bakanı Abdurrahman Şalgam'ın destek verdiğini kaydettiler.

Öte yandan, toplantının ardından basına açıklamada bulunan Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Lübnan parlamento başkanının ülkenin yeni devlet başkanının seçilmesi için ilan ettiği 11 Şubat tarihinde yeni devlet başkanının seçilmemesi halinde Lübnan'da şiddetin artmasından duyduğu kaygıyı dile getirdi. Musa, Lübnan krizinin çözümsüz kalması durumunda, 28 Martta Suriye'nin başkenti Şam'da yapılacak Arap liderleri zirvesinin ertelenebileceği uyarısında bulundu.

Toplantının kapanışında Arap Birliği'ne üye ülkeleri dışişleri bakanlarınca yayınlanan ortak bildiride, Lübnan'daki sorunu çözmek için önerilen Arap planının tüm Arap ülkelerince hem yazılı hem de ruhen onaylanması ve planın uygulanması yolundaki çabaların sürdürülmesi çağrısında bulunuldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious