Arap dayanışması bu mu?

  • Giriş : 26.07.2006 / 00:00:00

Mısır cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, ülkesinin Lübnan'ı savunmak için savaşa girmeyeceğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İsrail, Lübnan'a saldırılarını sürdürürken, Arap dünyasının lider ülkesi olarak görülen Mısır'ın Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, ülkesinin Lübnan'ı savunmak için savaşa girmeyeceğini açıkladı.
Mısır'dan İsrail saldırılarına sert tepki göstermesi yönünde çağrıların arttığı bir dönemde, Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, "artık ülkenin dışındaki maceralara katılma zamanları geride kaldı," diye konuştu.

Mübarek, Suudi Arabistan Kralı Abdullah ile dün yaptığı görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, 73 milyon Mısırlının iş, ev, kalkınma ve hizmet beklediği bir dönemde savaşa girmenin sorumsuzluk olduğu yorumunda bulundu.

El Cumhuriyet gazetesinde çıkan açıklamasında Mübarek, savaş isteyenlerin ülkenin kazanımlarını bir göz kırpması zamanında kaybedilmesine yol alacağını ileri sürerek "kendilerinin olmayan bir savaş için halkın bütçesini harcamayacağını" ifade etti. "Mısır ordusu sadece Mısırlıları savunmak için vardır," diyen bunun değişmeyeceğini belirtti.

İsrail'in Lübnan'a başlattığı kanlı saldırıdan sonra Mübarek'in tutumu muhalefet ve basın tarafından ağır eleştirilere maruz kalmıştı.

Basın ve muhalefet, Mübarek'i Batı'nın taleplerine boyun eğmek ve İsrail'in yanında yer alarak Hizbullah'ı eleştirmekle suçlamıştı.

Sivillerin İsrail tarafından öldürülmesini kınamasına rağmen, Mübarek, Hizbullah'ı maceraperestlikle suçlamış ve tüm bölgeyi krize götürmekle itham etmişti.

Mısır ile İsrail arasında 1973 yılında yapılan savaşta Mısır orduları İsrail tarafından işgal edilen bazı toprakları geri almayı başarmıştı.

İsrail'le barış antlaşması yapan ilk Arap ülkesi olan Mısır, bölgede daha çok arabulucu rolü üstleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious