Arap dünyası: "Türkiye bölgeye hoşgeldin"

Arap dünyası:
  • Giriş : 29.01.2009 / 22:48:00

Erdoğan'ın açıklamalarını son dakika olarak veren Arap medyasında, entelektüeller de Erdoğan'a destek verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın Davos'ta İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'e yönelik sert eleştirileri ve basın toplantısını terk etmesi Arap dünyasında büyük bir yankı buluyor. Televizyonlar ve gazeteler, Erdoğan'ın açıklamalarını son dakika olarak verirken, entelektüeller de Erdoğan'a destek veren görüşler bildiriyor.

Londra'da yayınlanan El Kuds el Arabi gazetesi genel yayın yönetmeni Abdulbari Atwan, Peres'in tavrının çok çirkin olduğunu, Erdoğan'ın verdiği cevabın ise taktirle karşılanması gerektiğini söyledi. Erdoğan'ın tavrının Arap dünyası tarafından büyük bir memnuniyetle karşılanacağını da vurgulayan Atwan, Başbakan'ın Hamas politikalarını desteklediği yönünde de herhangi bir açıklamada bulunmadığının altını çizdi.

Merkezi Kahire'de bulunan Ahram Stratejik Araştırmalar Merkezi'nden Amr Şubki ise Erdoğan'ın hareketeninin Arap dünyasında çok büyük bir etki meydana getireceğini belirtti. Bir ülkenin hem demokratik, hem ılımlı ve hem de İsrail'i eleştirebileceğinin bu hareketle ortaya çıktığını vurgulayan Şubki, Türkiye'nin bu son tavrıyla bölgedeki etkisini daha da hissettireceğinin altını çiziyor.

Bölgesel ve Stratejik Araştırmalar Doğu Merkezi Direktörü Dr. Mustafa el Labbad ise Erdoğan'ın son açıklaması karşısında bir entelektüel olarak çok duygulandığını ve "Türkiye bölgeye tekrar hoşgeldin" dediğini ifade ediyor. Türkiye'nin bir yumuşak güç olarak bölgede etkinliğini daha da artıracağını ortaya koyduğunu vurgulayan el Labbad, özellikle de herhangi bir ideolojik doktrin peşinde koşmamasının Ankara'yı bölgenin yıldızı haline getirdiğini ve bu yıldızın daha da parlayacağına işaret ediyor. Erdoğan'ı "barış adamı" olarak da adlandıran el Lebbed, Türkiye'nin bölge ülkeleri üzerinde çok büyük bir etki bırakacağına kuşku duymadığını da ifade ediyor.

Filistin Yönetimi eski Dışişleri Bakanı ve efsanevi lider Yaser Arafat'ın sağ kolu Nebil Şaas da Türkiye'nin bölgenin parlayan yıldızı olduğunu vurguluyor. Türkiye'nin izlediği politikanın özellikle Hamas yanlısı gösterilmesinin kabul edilemez olduğunun altını çizen Şaas, tüm Filistinli grupların Türkiye'ye büyük bir sempati beslediğini ifade ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*