Arap dünyasında boşanma patlaması

Arap dünyasında boşanma patlaması .6158
  • Giriş : 24.09.2007 / 05:55:00
  • Güncelleme : 24.09.2007 / 02:18:33

Arap dünyasındaki boşanmaların hızla arttığı ve sosyal bir tehlike halini almaya başladığı ifade ediliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

El Cezire Televizyonu'ndaki bir habere göre başta zengin Körfez ülkeleri olmak üzere bazı ülkelerdeki boşanma oranları resmi evlilik oranlarının yarısına yaklaşmış durumda.

Ürdün'ün başkenti Amman'da yapılan bir toplantıda, Arap dünyasının önde gelen hukukçu ve yargı mensupları muhafazakâr aile yapılarıyla bilinen Arap ülkelerinde gittikçe artan boşanma oranlarına dikkat çekti. Amman Mahkemesi'nden hakim Galib Sartavi, Vahhabi akımının kontrolündeki Suudi Arabistan'da bile her evlilik başına boşanma oranının yüzde 21'e ulaştığını belirtti. Sartavi'nin verdiği bilgilere göre bu oran Birleşik Arap Emirlikleri'nde yüzde 44, Katar'da yüzde 30, Kuveyt'te yüzde 32 ve Fas'ın başkenti Rabat'ta yüzde 46'ya ulaşıyor. Mısır'da ise her gün ortalama 240 kişi boşanıyor. Bazı ülkelerde ise bu oranlar halen çok düşük düzeyde seyrediyor.

Arap dünyasının önde gelen hukukçularından Ürdün Amman Üniversitesi Hukuk Fakültesi eski öğretim görevlilerinden Mahmud Sartavi ise boşanmaların gittikçe artmasının sebebinin İslam hukukunun yanlış ve keyfi uygulanması olduğunu söyledi. Sartavi'nin verdiği bilgilere göre Suudi Arabistan'da boşananların büyük bir kısmı üniversite ya da lise mezunu. Araştırmaya göre boşanma oranları refah seviyesi yükseldikçe daha da artıyor ve buna örnek olarak da zengin Körfez ülkeleri gösteriliyor.

Suudi yardım örgütü Awasser'ın başkanı Abdullah el Hamoud'a göre yurtdışında yaşayan Suudilerin yüzde 70'i bulundukları ülkelerden evleniyor. Hamoud'a göre bu durum da birçok sorunu beraberinde getiriyor. Dünyada en çok para harcayan turistler olarak ön plana çıkan Suudi ve Körfez ülke vatandaşlarından her yıl ortalama 7 milyon kişi turistik gezilere çıkıyor. Bunlar arasında yaz evliliği olarak adlandırılan geçici evliliklere imza atanların sayısının her gün arttığı da belirtiliyor. Zengin Araplar özellikle Mısır, Fas, Yemen, Suriye ve Lübnan gibi ülkelerde bu tür evliliklere imza atıyor. Mısır'da çok sayıda genç kızın zengin Araplarla geçici evlilik yaptıkları, daha sonra da ortada kaldıkları belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious