Arap dünyasının CNN'i El Cezire'nin gündemi Türkiye

Arap dünyasının CNN'i El Cezire'nin gündemi Türkiye.7438
  • Giriş : 10.06.2007 / 08:41:00

Arap dünyasının CNN'i olarak bilinen El Cezire, İstanbul'da stüdyo kurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kanal, bir hafta boyunca Türkiye'yi tüm yönleriyle ele alacak.

Katar Emiri Şeyh Hamid bin Halife el Thani'nin emriyle 1996'da kurulan ve yarımada anlamına gelen El Cezire TV, beş aylık bir çalışmanın ardından İstanbul'da stüdyo kurdu. İstanbul Ticaret Odası'nın altıncı katına yerleşen, El Cezire TV ekibi, bir hafta boyunca yapacağı canlı yayınlarla Türkiye'yi tanıtacak.

17 yıldır Türkiye'de yaşayan ve 2000 yılından bu yana El Cezire TV'de görev yapan El Cezire TV Türkiye Temsilcisi Yusuf el Şerif'le neden Türkiye'yi seçtiklerini ve canlı yayınlarda neleri işleyeceklerini konuştuk:

El Cezire TV olarak Türkiye'den canlı yayın yapmaya başladınız. Bu fikir nasıl oluştu?

Bu fikir geçen yıl ortaya çıktı. İlk ülke olarak Çin'i mercek altına aldık. Yükselen bir trend olarak görülen Çin'den bir hafta boyunca canlı yayın yaptık. Bu yayınları çok beğendiler. Çünkü Çin'e ilk defa bu kadar yakın oldular ve her şeyini öğrendiler.

Türkiye'yi merak ettiler

Bunun üzerine bu projeyi her yıl bir kez olmak üzere devam ettirmeye karar verdik. İzleyicilerimize hangi ülkeyi merak ettiklerini sorduk. Türkiye'yi çok merak ettiklerini söylediler. İkinci ülke olarak Türkiye'yi tanıtmaya karar verdik.

Mart ve nisan ayında arkadaşlarımız Türkiye'ye geldi ve VTR'leri hazırladılar, röportajları yaptılar. Altyapıyı hazırladık ve 7 Haziran'dan itibaren de Türkiye'den canlı yayın yapmaya başladık. 7 gün boyunca Türkiye'den canlı yayın yapacağız. Her gün 5 kez canlı yayın yapıyoruz.

İlk üç günde kimleri konuk aldınız ve diğer günlerde kimleri konuk alacaksınız?

Türk toplumunda kaçak silah çok fazla ve bunları 'magandalar' kullanıyor. Bu konuda Marmara Üniversitesi'nden Cengiz Tomer'le konuştuk.

Bunun dışında Bilgi Üniversitesi'nden Soli Özel ve eski Saadet Partisi milletvekili Mehmet Batuk'u konuk ettik. Gazeteci Kemal Beyatlı'yla konuştuk. Bakanlar Kürşad Tüzmen ve Hilmi Güler'i konuk ettik.

GAP Müdürü Hakan Bayrakçı ile projeyi konuşacağız. Kemal Alemdaroğlu bize Türkiye'deki laiklik sistemini anlatacak. Formula 1 Organizatörü Mümtaz Tahincioğlu, CNN Türk'ten Yiğit Bulut konuğumuz olacak.

'Ne giyersen giy'

Arap ülkelerine yayın yapan bir kanalsınız. Konuğunuzun giyim olarak yayın politikanıza ters düşmemesini göz önünde bulundurdunuz mu?

El Cezire TV, Arap ülkelerinin dışında Avrupa ve Amerika'da yaşayan Araplara da yayın yapıyor. Arapça bilen herkes bizim kanalımızı izleyebilir. Öyle bir kıstas almadık.

Konunun uzmanı gelir ve canlı yayına gelen konuğa beyefendi ya da hanımefendi siz yayına bu kıyafetle katılamazsınız diyemem. Ne giyerse giysin. Tabii ki Türk örf ve âdetlerini bozmayacak şekilde olmalı. Türk televizyonları nasıl otosansür uyguluyorsa bizde de o şekilde uygulanıyor.

Derin siyasetten Türk mutfağına

Canlı yayınlarda hangi konuları işleyeceksiniz?

Beş canlı yayından biri tartışma programı. Nisan ayında Cumhurbaşkanı krizi başlayınca bu tartışma programını eklemek zorunda kaldık.
Hem siyaset de hem sosyal konuları bir arada işlemeye özen gösteriyoruz. Bu programda Türkiye'nin derin siyasete de yer veriyoruz.
Onun dışında sabah ve akşam programlarımız var. Türk edebiyatı, Türk müziği, Türk mutfağı, kültürel konular ve İstanbul şehrini anlatan konular işleniyor.

Ticaret Odası'na yerleştiler

Eminönü'nde bulunan İstanbul Ticaret Odası'nın altıncı katına yerleşen, 30 kişilik El Cezire TV ekibi, bir hafta boyunca yapacağı canlı yayınlarla siyasetten edebiyata, sanattan ekonomiye, turizmden eğlence hayatına kadar Türkiye'yi Arap halkına ve Arapça bilenlere tanıtacak. Kanalda 6 yıldır çalışan Luna el Şibel de ekiple İstanbul'a geldi.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious