Arap dünyasının en etkili 100 işadamı

  • Giriş : 22.03.2007 / 00:00:00

Dünyanın en etkili Arap şahsiyetleri listesinde birinci sırada Suudi Arabistan Prensi El Velid Bin Talal El Suud bulunuyor. Suud, bu listede üçüncü defa ilk sırayı alıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Daha önce "kraliyet"ten olduğu için listeye alınmayan Şeyh Ahmed Bin Said El Maktum da ilk kez dahil olduğu listeye beşinci sıradan girdi. İstanbul Levent'teki İETT garajını 705 milyon dolara satın alan Şeyh Ahmed Bin Said El Maktum'un listeye girmesinde "iş dünyasındaki atılımları" etkili oldu.
Dubai merkezli Arabian Business dergisi, Arap iş dünyasının en etkili 100 ismini belirledi. Son aylarda Microsoft'un başkanı Bill Gates'e yakınlığı ile medyada yer alan Suudi Arabistan Prensi El Velid Bin Talal El Suud listede ilk sırada yer aldı. Prensin dört kıtada farklı şirketlerde ortaklığı olduğu ve sadece Citigroup'taki hissesinin 10 milyar doları bulduğu biliniyor.
Dubai'de yayınlanan Arabian Business dergisinin açıkladığı toplam 100 kişilik listede 19 bayan yer alırken 60 yeni şahsiyet de listeye ilk defa dâhil oldu.
Prens El Velid'i Dubai emlak devi Emaar'ın patronu Muhammed El Abbar takip ederken El Cezire televizyonu genel müdürü Vada Hanfar ise yeni gelenler arasında bulunuyor. Film yönetmeni Hani Ebu Asad dördüncü sırayı alırken Emirates Havayolları Başkanı Şeyh Ahmed Bin Said El Maktum ise beşinci sırada yer alıyor.
Dergi, listeyi değerlendirirken Maktum'un, satın aldığı uçakların gecikmesi ve bu yüzden 10 bin kişiyi işten çıkarmak zorunda kalmasının ardından Airbus şirketine açtığı tazminat davasının, kendisini oldukça güçlü kıldığını belirtti. Maktum'u daha önceki yıllarda "kraliyet"ten olduğu için liste dışında tuttuğunu kaydeden dergi; ancak bu yıl içerisinde iş dünyasında gerçekleştirdiği projelerden dolayı listeye dâhil edildiğini belirtti.
Maktum'un listeye girmesine sahibi olduğu Emirates Havayollarının, bugün hala en çok kar getiren, en hızlı büyüyen, her kıtaya sefer düzenleyen ve toplamda 70 farklı noktaya uçuş yapan havayolu şirketi olmasının da etkili olduğu ifade edildi.
Geçtiğimiz 18 yıl boyunca her yıl kar açıklayan şirket, 2005-2006 yılları arasında 15 milyon yolcu taşımıştı.
Listeyi değerlendiren Arabian Business dergisi editörü James Bennett bu sene sadece iş hayatından değil sanat, eğlence, fen ve akademik hayattan şahsiyetleri de incelemeye aldıklarını söyledi. Bennett ayrıca hazırladıkları 500 kişilik ismin uzman bir panel tarafından 100'e indirildiğini sözlerine ekledi.
Listeye özellikle kraliyet ailesi üyeleri ve politikacıların dahil edilmediği bildirilirken Dubai Prensi Ahmed Maktum gibi bazı isimlerin ise iş hayatındaki aktif projeleri nedeniyle değerlendirmeye alındığı bildirildi.
Listede pop yıldızlarından Amr Diab 38. sırada, Hayfa Vehbe ise 53. sırada yer aldı. El Cezire televizyonu sunucusu Gassan bin Cindu ise listeye giren altı televizyon şahsiyetinden birisi olarak 24. sırada bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious