Arap dünyasının en fazla sevdiği lider

Arap dünyasının en fazla sevdiği lider.10292
  • Giriş : 19.07.2008 / 19:36:00
  • Güncelleme : 19.07.2008 / 19:04:24

Washington’daki Brookings Enstitüsü’ne bağlı Saban adlı merkezin yaptığı bir anket, Arap dünyasının en fazla sevdiği lideri ortaya çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Rıdvan Operasyonu'nun gerçekleştiği günde yayınlanan bir anketin sonucuna göre; Hizbullah lideri Hasan Nasrullah, Arap kamuoyu arasında en sevilen lider. Washington’daki Brookings Enstitüsü’ne bağlı Saban adlı merkezin yaptığı ve 6 ülkeden kişilerin görüşlerinin sorulduğu ankete katılanların yüzde 26’sı en çok sevdikleri lider olarak Seyyid Hasan Nasrullah’ı gösterirken, katılımcıların yüzde 16’sı Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ı seçti. Yüzde 10’luk grup ise Ahmedinejad’ı tercih etti.

Anketin sonuçları, tam da İsrail’in Hizbullah ile yaptığı orantısız esir değişimiyle -ki bu durum Nasrullah’ın Arap dünyasındaki duruşunu daha da güçlendireceğe benziyor- aynı gün açıklandı. Anket sonuçlarına göre, Hizbullah liderinin, çoğunluğunu Sünnilerin teşkil ettiği Mısır, Tunus ve Ürdün’de de en çok sevilen kişi olduğu görülüyor. Ankete katılan Lübnanlı Şiilerin yüzde 98’i, İsrail’in göründüğünden daha zayıf olduğuna ve nihai yenilgisinin de sadece zaman meselesi olduğuna inandıklarını söyledi. Bu oran, 2 sene önce yapılan benzer bir anketin sonuçlarından yüzde 59 oranda daha fazla. Bu ankete katılanların yüzde 39’u bu fikri paylaşırken, yüzde 32’si İsrail’in daha güçlü veya daha zayıf olduğuna kimsenin karar veremeyeceğini, yüzde 20’lik grup da İsrail’in, durumunu tahkim etmek için güç kullanacağına inandığını belirtmişti.

Anket sorumlusu Shibley Telhami bu sonucu, İsrail’in Hizbullah'a karşı sergilediği düşmanca tavrın son iki yıl içerisinde Lübnan iç mücadelesinde yer alan Şii güçlerini birleşmeye zorlamasına ve medyanın da Hizbullah’ın ve İranlı yardımcılarının etkisine maruz kalmasına yoruyor. Anket Mısır, Arabistan, Lübnan, Tunus, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşı olan 4 bin Filistinli olmayan Arap’ın görüşüne başvurularak yapılmış. Kudüs İbrani Üniversitesi’nden Prof. Rafi İsraeli, anketin sonuçları üzerine yaptığı değerlendirmede, Seyyid Hasan Nasrullah'ın "Arap dünyasının en sevilen lideri" olarak gözükmesine şaşırmadığını belirterek, Hizbullah'a olan husumetini “En barbar liderlerin Arap dünyasının şampiyonu haline geldiği belli oluyor” şeklinde dile getirdi.

Kuntar: Şehid Muğniye’nin yolunu sürdüreceğim

Rıdvan Operasyonu ile özgürlüğüne kavuşan Filistinli El Fetih komutanlarından Semir Kuntar, Hizbullah direniş komutanı şehid İmad Muğniye'nin ailesi ve kabrini ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, İmad Muğniye'nin yolunu sürdüreceğini söyledi. İsrail ile yapılan esir değişimi anlaşması çerçevesinde serbest bırakılan Semir Kuntar ve 4 Hizbullah savaşçısı, İmad Muğniye’nin kabrinde düzenlenen bir askerî törene katıldı. Hizbullah üniforması giyen 5 kişi, Muğniye ailesinin üyeleriyle kucaklaştı.

Şehid Muğniye’nin babası, Semir Kuntar’ı özgürlüğe kavuşmasından dolayı tebrik ederken; İsrail zindanlarında 30 yıl hapis yatan Kuntar ise “Bunu önce Allah'a, sonra da sana ve oğluna borçluyuz” diyerek şükranlarını sundu. Kuntar, İmad Muğniye'nin kabrinde hazır bulunanlara hitaben yaptığı konuşmada “Bu sabah düşmanın bana suikast planladığını duydum. Bu düşmanlar beni iyi tanır, iki cümleyle cevap vermek istiyorum onlara, tıpkı İmam Hüseyin gibi: Sizler beni ölümle tehdit ediyorsunuz, ölümse bizim için alışılmış bir şeydir ve şehadet Allah’ın inayet ettiği bir şereftir” diyerek İsrail tehditlerine karşı şehadeti arzuladığını dile getirdi.

Şehid İmad Muğniye'nin kabri başında Muğniye'ye seslenen Kuntar, “Yüce Allah’ın ve pak kanınızın adına yemin ediyoruz ki bu yolu sürdüreceğiz ve Allah’ın size inayet ettiği makama ulaşıncaya kadar da bu davadan vazgeçmeyeceğiz” diyerek şehid Muğniye'nin yolunu sürdüreceğine dair yemin etti. Kuntar gazetecilere yaptığı açıklamada da “Dün bu saatte düşmanın elindeydim. Fakat şimdi düşmanla karşılaşmak için öncesinden de daha fazla arzuluyum. Ve Allah’tan dileğim bunun çok yakında gerçekleşmesi” diyerek bir an önce İsrail'e karşı savaşma arzusunu dile getirdi.

VAKİT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*