Arap El Cezire televizyonu, AKP'lileri mercek altına aldı

Arap El Cezire televizyonu, AKP'lileri mercek altına aldı.11023
  • Giriş : 30.07.2007 / 08:46:00
  • Güncelleme : 30.07.2007 / 09:43:18

Arap dünyasının raytingi yüksek televizyonu El Cezire, AKP’lileri mercek altına aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tespitleri: Söyleminde İslami slogana yer vermedi. Şimdi İslami kesimin dinden uzaklaşma, laik kesimin şeriatçılık suçlamaları arasında sıkıştı.

Arap dünyasının raytingi yüksek televizyonu El Cezire, AKP’lileri mercek altına aldı. Ve AKP’lileri “Yeni Osmanlılar” diye niteleyip ilginç tespitler yaptı. AKP’nin siyasi serüvenini anlatan El Cezire, Milli Görüş’ün bölünme nedenlerini, AKP’nin yükselişini izleyicisine özel röportajlarla aktardı. El Cezire televizyonu Ankara Sorumlusu Yusuf El Şerif tarafından hazırlanan ’Yeni Osmanlılar’adlı belgesel AKP’nin entelektüel kökenini, AKP’yi doğuran ve yükselmesini sağlayan şartları işledi. Türkiye’de muhafazakar kesim Adnan Menderes ve Turgut Özal’la sesini yükselttiği vurgulanan belgeseldeki tespitler şöyle:

* Türkiye’de İslami partiler, Necmettin Erbakan liderliğindeki Milli Görüş de dahil olmak üzere tümü şiddetten uzak durdu, demokratik araçları sonuna kadar kullandı.

* AKP de Milli Görüş kökenli olması nedeniyle İslami partiler arasında yer aldı. Ancak AKP diğer İslami partilerden farklı oldu. Siyasi söyleminde İslami sloganlara yer vermedi.

* Özellikle 11 Eylül saldırıları AKP’nin yükselişine önemli bir ivme kazandırdı.

* Türk halkı 2001 ekonomik krizi sonrasında AKP’yi tek başına iktidara taşıdı.

* AKP önderliğindeki Türkiye, ABD’nin demokrasinin İslam’la uyumlu olduğunu kanıtlayan bir model işlevi gördü. Bu da partinin yükselişini etkiledi.

* Ancak AKP İslami kesimin dinden uzaklaşma ile laik kesimin şeriatçılık suçlamaları arasında sıkıştı. AKP’nin Batı ile İslam arasında köprü kurmadan önce Türk toplumu içerisindeki bölünmeyi engellemesi gerekir.


ARAPLAR ‘YENİ OSMANLILAR’ DİYOR...

El Cezire’nin mercek altına aldığı AKP ve Başbakan Erdoğan, seçim çalışmalarında gövde gösterisini İstanbul Kazlıçeşme mitinginde yaptı. Yaklaşık 300-350 bin kişinin katıldığı mitingte, Erdoğan ile eşi Emine Hanım ve Dışişleri Bakanı Gül ile eşi Hayrunnisa Hanım vatandaşları birlikte selamlamıştı...


El Cezire’nin 30 ülkede tam 50 temsilciliği var

“OrtadoĞu’nun CNN” i olarak nitelendirilen El Cezire televizyonu, 1995 yılında Katar Emiri Şeyh Hamid bin Halife tarafından 150 milyon dolarlık bütçeyle kuruldu. 30 ülkede 50’den fazla temsilciliği bulunan El Cezire’nin hiçbir kanalın ilgi göstermediği bölgelerde büroları bulunuyor. Arap dünyasının açık ara en çok izlenen haber kanalı... 2007’nin başında İngilizce yayınlara başlayarak yelpazesini Türkiye dahil tüm dünyaya genişletti. Arapça versiyonu 80 milyon haneye ulaşıyor. 40-50 milyon kişi tarafından izleniyor. Usame Bin Ladin gibi teröristlerin videolarını yayınlaması nedeniyle zaman zaman teröristlerin yanında saf tutmakla eleştirilse de Irak savaşında CNN ve BBC’nin uzak durduğu haberleri vererek beğeni topladı.

VATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious