Arap Ligi Türkiye'yi dinliyor

  • Giriş : 03.03.2007 / 00:00:00

Abdullah Gül, “Üye olmamasına rağmen Türkiye'nin davet edilmesi ve Arap Ligi'nde Türkiye'nin fikirlerinin dinlenmesi Türkiye'ye verilen önemi göstermektedir” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kahire'deki Arap Birliği Dışişleri Bakanları toplantısına katılacak olan Gül, Mısır'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanında düzenlediği basın toplantısında, “Arap Ligi ve Türkiye arasındaki ilişkilerin çeşitlendirilerek geliştirilmesine, ayrıca bölgesel ve uluslararası konularda işbirliğimizin artırılmasına önem veriyoruz” dedi.

Türkiye'nin Arap Birliği'nin Dışişleri Bakanları düzeyindeki toplantısına ilk kez davet edildiğini belirten Gül, geçen yıl Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Arap Birliği zirvesine davet edildiğini ve bu toplantıda bir konuşma yaptığını hatırlattı.

Gül, “Arap Ligi'nin öncelikle devlet ve hükümet başkanları ve şimdi de Dışişleri Bakanları düzeyinde gerçekleştirilen bu toplantısına üye olmamasına rağmen Türkiye'nin davet edilmesi ve 22 üyesi olan Arap Ligi'nde Türkiye'nin fikirlerinin dinlenmesi Türkiye'ye verilen önemi göstermektedir” diye konuştu.

Gül, bu davetin aynı zamanda Türkiye'nin Arap dünyası ile olan ilişkilerinin ne kadar geliştiğini gösterdiğini belirtti.

TÜRK-ARAP FORUMU

Eylül 2006'daki Arap Birliği Dışişleri Bakanları Konseyi'nde, Türk-Arap Formu kurulmasına yönelik bir karar kabul edildiğini hatırlatan Gül, bu bağlamda Türkiye ile Arap dünyasının ilişkilerinin geliştirilmesinin kararlaştırıldığını kaydetti.

Arap Birliği'nin “Avrupa-Arap Forumu”, “Çin-Arap Forumu” gibi ortak platformları olduğunu ifade eden Gül, bu platformlarda ilişkilerin güçlendirilmekte olduğunu söyledi.

“Aynı şekilde Türkiye ile de böyle bir platformun kurulması için Arap Ligi'nin aldığı karar üzerine Türkiye olarak biz de harekete geçtik” diyen Gül, bu karardan büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Gül, “Bu platformun Türkiye ve Arap topluluğu ülkeleri arasında işlevsel bir hale gelmesi için çalışmalara başladık” dedi ve önümüzdeki dönemde bu konuyla ilgili çok sayıda toplantı yapılacağını belirtti.

Bakan Gül, “Gerek Başbakanımızın, gerek benim Birliğin toplantılarında konuşma yapmamız, gerek Türk-Arap ülkeleri platformunun kurulması kararının alınması ilişkilerimizi giderek kuvvetlendirdiği, ayrıca bölgesel birçok siyasi olayı beraber ele alıp değerlendirme imkanı verdiği için bundan büyük bir memnuniyet duymaktayız” diye konuştu.

Gül, Türkiye ve Arap dünyası arasındaki ilişkilerin gelişmesinden her iki toplumun halklarının da faydalanacağını belirtti.

Bakan Gül, Fransa ve Rum yönetimi arasında bir savunma işbirliği anlaşmasının imzalandığının hatırlatılması ve bu konudaki değerlendirilmesinin sorulması üzerine de Dışişleri Bakanlığının bu konuda daha önce bir açıklama yaptığını ve Türkiye'nin bu konudaki görüşlerinin oldukça açık olduğunu söyledi.

Bu arada, Gül, basın toplantısı öncesinde toplantı salonunun kapısından kendisini izleyen Kübra Nur adlı küçük kız çocuğunu, toplantıyı izlemesi için salona davet etti ve “Esas haber sen olursun, beni de unuturlar böylelikle” diyerek, küçük çocukla bir süre şakalaştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious