Arap medyası da PKK'ya 'terör' demiyor

Arap medyası da PKK'ya 'terör' demiyor.5692
  • Giriş : 21.10.2007 / 16:00:00

Arap medyası da, Avrupa basını gibi PKK'yı terör örgütü olarak nitelendirmiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Batı basınının, PKK'ya bakış açısını inceleyen bir gazete, Arap dünyasının da terör örgütünü nasıl değerlendirdiğini inceledi.

Arap ülkelerinin en etkin basın yayın kuruluşları PKK'lıları terörist olarak değil, 'Kürdistan İşçi Partililer, savaşçı, direnişçi ve silahlı birlik' olarak adlandırıyor. Medyanın yanı sıra Arap hükümetlerinin de PKK'yı açıkça terör örgütü olarak adlandırmaması ve Türkiye'nin bu konuda Arap ülkelerini baskı altına almaması, sorunun doğru yansıtılmasının önündeki en büyük engel olarak gösteriliyor. Arap uzmanlar, İsrail işgaline karşı çıkan Filistinli grupları, bazı Türk medya organlarının 'terörist' olarak adlandırmasının bunun en büyük sebebi olduğunu belirtiyor. Arap dünyasının CNN'i olarak adlandırılan El Cezire, PKK'lılar için çoğunlukla 'Kürdistan İşçi Partililer' demeyi tercih ederken, zaman zaman da 'silahlı güçler' (musallaha) ifadesine yer veriyor. Bölgenin diğer etkin televizyonu El Arabiye de, 'PKK savaşçıları' sözünü kullanıyor. Londra merkezli olan ve Ortadoğu'nun en çok takip edilen iki gazetesi Eşşark El Avsat ve Darul Hayat da, PKK için terörist örgüt ifadesini kullanmıyor. Ortadoğu'nun en çok satan gazetesi olarak adlandırılan El Ahram ise PKK'yı 'munazzama' yani 'organizasyon' diye tanımlıyor.

Bölgede İngilizce olarak yayınlanan gazetelerin de ağırlıklı olarak 'isyancı' kelimesini kullanması dikkat çekiyor. Lübnan'da yayınlanan Daily Star ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde yayınlanan Haliç Times 'isyancı' kelimesini kullanırken, Katar'da yayınlanan Gulf Times ise 'savaşçılar' ifadesine yer veriyor. TBMM'nin 1 Mart tezkeresinde ABD askerlerine geçiş vermemesinden sonra Türkiye lehine haber ve yorumlara yer vermeye başlayan Arap basınının, aynı duyarlılığı PKK konusunda göstermemesi, Türkiye'nin Ortadoğu'daki dış politikasına daha fazla dikkat etmesi gerektiği şeklinde yorumlanıyor.

Cumali Önal

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious