Arap medyası harekatı takip ediyor

Arap medyası harekatı takip ediyor.9125
  • Giriş : 23.02.2008 / 17:13:00

Türk ordusunun terör örgütü PKK'ya yönelik Kuzey Irak'a başlattığı kara operasyonu tüm dünyada olduğu gibi Arap basını da yakından takip ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gerçekleştirilen operasyon ile ilgili geniş yer ayıran Arap basını operasyonun mahiyetinin yanı sıra Washington'un desteğine vurgu yapılıyor.

El Cezire Televizyonu saat başı haberlerinde Türkiye'den ve sınırdan yaptığı canlı yayınlar ile kara operasyonu ile ilgili her gelişmeyi izleyicilerine sunuyor.

El Cezire'nin yaptığı yayınlarda operasyon, "Türk ordusu, ayrılıkçı PKK savaşçılarına yönelik olarak Kuzey Irak'a on bin asker gönderdi. Türkiye bunu bir fırsat penceresi olarak görüyor. Amerikalılar ise Kuzey Irak'taki istikrarın artık biraz daha yerine oturduğunu ve bu yüzden kuzeydeki bir çatışmanın ülkenin geri kalanının istikrarını etkilemeyeceğini düşünüyorlar." şeklinde değerlendiriyor. Ayrıca ABD yönetiminin operasyon ile ilgili destekleyici mesajlarına da vurgu yapılıyor.

Suriye'de yönetime yakınlığı ile bilinen Teşrin gazetesi de operasyonu "PKK karadan ve havadan Türk ordusunun hedefinde" şeklinde bir başlıkla verdi. Haberde "Türk ordusu PKK'ya yönelik geniş bir kara operasyonu düzenledi. Hava destekli Türk ordusu 3 bin ile 10 bin arasında askerle PKK'ya Kuzey Irak'ta kara harekâtı düzenledi. Harekâtla ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı George Bush ve Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'yi arayarak operasyon ile ilgili bilgi verdi." denildi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Irak Cumhurbaşkanı Talabani'yi arayarak Türkiye'ye davet ettiği aktarılan haberde Türkiye'nin düzenlediği kara operasyonunda hedefe ulaşılmasının ardandan Türk ordusunun Kuzey Irak'tan çekileceğine ve hedefin sadece PKK olduğuna dikkat çekildi.

Öte yandan Lübnan'da yayın yapan El Sefir gazetesi ise "ABD Türkiye'nin kara harekatına izin verdi" başlığı ile operasyonu okuyucularına birinci sayfadan duyurdu. Haberde Türk ordusunun Kuzey Irak'ın yaklaşık 25 kilometre içerisine büyük bir harekat düzenlediğini ifade edildi.

Haberde operasyona 3 bin ile 10 bin arasında askerin katıldığı ve Türk yetkililerin özellikle gerçekleştirilen operasyonda sadece PKK'nın hedef alındığını altını çizdikleri belirtildi. Bununla beraber operasyona ABD yönetiminin "izin verdiği" ifade edilerek, "Washington'dan Türk ordusunun kara operasyonuna destek mesajları geliyor" denildi.

Lübnan'da yayın yapan El Hayat gazetesi ise birinci sayfadan "Ankara, hedeflerini belirleyip ABD ve Talabani'yi bilgilendirdi" başlığıyla operasyonu okuyucularına duyurdu. Haberin devamında ise geçekleştirilen operasyonun sadece PKK'yı hedef aldığı yönünde Türkiye'den gelen açıklamalara dikkat çekildi.

Öte yandan ABD'nin gerçekleştirilen operasyona istihbarat desteği verdiğine vurgu yapıldı. Haberde "Türkiye operasyon öncesi ABD yönetimi ve Talabani'yi bilgilendirdi. ABD yönetimi Türkiye'nin operasyonu ile ilgili destek veren açıklamalarda bulundu" denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious