Arap sermayesinde hedefler tutmadı

Arap sermayesinde hedefler tutmadı.17112
  • Giriş : 20.10.2008 / 10:41:00

Dünyanın en zengin sermayeleri arasında gösterilen ve yatırım için ''güvenilir limanlar'' arayan Arap sermayesinin, Türkiye'ye, 2008'de beklenilen seviyede çekilemediği ileri sürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dünyanın en zengin sermayeleri arasında gösterilen ve yatırım için ''güvenilir limanlar'' arayan Arap sermayesinin, Türkiye'ye, 2008'de beklenilen seviyede çekilemediği, 2009'da yeniden atağa geçebilmek için teşvik ve ülke tanıtımlarına ağırlık verilmesi gerektiği bildirildi.

Mersin'de faaliyet gösteren Türk-Arap Ülkeleri İş Adamları Derneği (TURAB) Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Sedat Kutlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2008 yılına Türkiye'ye 100 milyar dolarlık Arap yatırımını çekebileceklerine inanarak girdiklerini, ancak hedeflerini tutturamadıklarını söyledi.

Kutlu, 2008'in bitmesine sayılı günler kala, yeni yıl için çalışmalara başlanması gerektiğini ifade ederek, ''2008 çok iyi değerlendirilemedi. Türk kamuoyu tarafından ilişkiler daha geliştirilmiş olsaydı, yaşanan krizde petrol zengini ülkelerin yatırım ve ticaret üssü olabilirdik'' dedi.

Söz konusu dönemde, yatırım yapmak isteyen Arap sermayesinin beklediği teşviklerin hayata geçirilemediğini savunan Kutlu, şöyle devam etti:

'''Hedeflediğimiz 100 milyar dolarlık yatırımla Arap sermayesinin üssü haline gelmeyi beklerken, hedefin yüzde 20'sini bile tutturamadık. Şimdi bunun üzüntüsünü yaşıyoruz. Ancak, çok geç değil. Daha şimdiden gelecek yıl için teşvik ve ülke tanıtımları başta olmak üzere, yeni yılın planlarını hayata geçirebilirsek 100 milyar dolarlık yatırımı ülkemize rahatlıkla çekebiliriz.''

Arap sermayesinin kendisine alt yapısı oluşmuş, ''güvenilir liman'' niteliğindeki emniyetli yatırım alanları aradığını dile getiren Kutlu, şunları kaydetti:

''Yeniden Arap sermayesine yönelik teşvik ve ülke tanıtımı yapılmalı. Bunu oluştururken hükümetimize ve ilgili kurumlarına önemli görevler düşüyor. Yeni yatırımlar için ideal kentler olan Bursa, Adapazarı, Adana ve Mersin gibi illerdeki altyapı çalışmaları da tamamlanmalı. Çünkü Türkiye ile çalışmaktan mutluluk duyduklarını dile getiren Sudi Arabistan, Körfez ülkeleri ve Birleşik Arap Emirliklerindeki yatırımcılar başta olmak üzere, tüm Arap sermayesi alt yapıya çok dikkat ediyor.''

-''AKTİF OLMAK ZORUNDAYIZ''-

ABD'deki finans piyasalarında başlayan ve Avrupa'ya yayılan ''global kriz''in yaşandığı süreçte Türkiye'nin aktif olmak zorunda olduğunu anlatan Kutlu, sözlerini şöyle noktaladı:

''Her ülkede olduğu gibi bizim de kriz süresince mevcut pazarlarını kaybetme riskimiz var. Bu riskleri en minimum seviyeye çekebilmek için her ülke, artık daha aktif olmayı hedefliyor. Tanıtımlarla aktivitemizi artırıp, emniyetli, alt yapısı gelişmiş yerler oluşturmamız halinde eskiden beri hedeflediğimiz Arap sermayesi üssünü Türkiye'de yaratabiliriz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*