Arap turist, Avrupalıdan daha savurgan

  • Giriş : 24.03.2008 / 10:37:00

TURAB Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Sedat Kutlu, “Arap turistlerin ailece tatile çıktığını, çarşı-pazar gezdiğini, Avrupalı turistin ise (her şey dahil) anlaştığı otellerden dışarı çıkmadığını” belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türk-Arap İşadamları Ülkeleri Derneği (TURAB) Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Sedat Kutlu, “Arap turistlerin ailece tatile çıktığını, çarşı-pazar gezdiğini, Avrupalı turistin ise (her şey dahil) anlaştığı otellerden dışarı çıkmadığını” belirterek, Arap turisti çekme yollarının aranması gerektiğini bildirdi.

Kutlu, geçen yıl 30 bin olan Çukurova'ya gelen Arap turist sayısının bu yıl 2 katına çıkmasının beklendiğini bildirdi.

Türkiye'ye genellikle Avrupa ülkelerinden turist geldiğini belirten Kutlu “Yanı başımızda, zengin ve ülkemize gelmek için adeta can atan binlerce Arap turist var. Bu potansiyeli mutlaka harekete geçirmeliyiz” dedi.

Arap turistlerin Türkiye'ye ilgilerinin fazla olmasına rağmen, gelen turist sayısının ise bugüne kadar beklenenden altında gerçekleştiğini anımsatan Kutlu, şunları söyledi:
“Arap turistler, ailece tatile çıkıyor, çarşı pazar geziyor. Avrupalı turist ise (her şey dahil) anlaştığı otellerden dışarı çıkmıyor. Bu nedenle zengin Arap turisti çekmenin yollarını bulmalıyız.”

Kutlu, Arap turistlerin, deniz ve tarihi yer ziyaretlerinin yanında alış veriş yapma isteğinin daha fazla olduğunu belirterek, “Gelen turistler mutlaka alış veriş merkezlerini gezmek istiyor. Özellikle tekstil, deri, takı gibi ürünlere meraklılar. Tur planlamalarının iyi yapılması durumunda daha fazla harcamaları sağlanabilir” dedi.

“BU YIL ARAP TURİST SAYISI İKİYE KATLANACAK”

Daha fazla Arap turist çekmek için, çok önemli gördükleri kardeş şehir uygulamasına önem verdiklerini, Suriye ile yaşanan sıcak ilişkilerin Mersin ve Lazkiye belediye başkanlarının kardeş şehir protokolü imzalaması ile daha da perçinleştiğini bildiren Kutlu, şöyle konuştu:
“Komşu Suriye ve diğer Arap ülkeleri ile ilişkilerimiz her geçen gün gelişerek artıyor. Kardeş şehirler turizmin önemli bir parçası. Lazkiye ve Mersin kardeş şehir olması gerçekleştirildi. Sırada Mısır'ın İskenderiye, Fas'ın Tanja, Libya'nın ise Misurata var. Bu şehirlerle görüşmelerimiz sürüyor.”

Kutlu, geçen yıl Mersin ve Adana başta olmak üzere Çukurova yöresine 30 bin civarında Arap turist geldiğini belirtirken, “Orta doğudaki turizm bölgelerinde yaşanan istikrarsızlık, ülkemize olan ilgiyi daha da artırdı. Yöremizin Arap ülkelerine yakın olması en büyük avantajımız, bu yıl geçen yılın 2 katı Arap turisti yöremize bekliyoruz” dedi.
Adana, Mersin, Kayseri, Hatay gibi Arap turistlerin yoğun olarak tercih ettiği illerdeki alış veriş merkezleri civarında 2-3 otobüslük garajlar oluşturulması gerektiğini belirten Kutlu, bu konu ile ilgili girişimlerinin de sürdüğünü sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious