Arap ülkeleri nükleer santral yarışında

Arap ülkeleri nükleer santral yarışında.10406
  • Giriş : 04.11.2006 / 00:00:00

İngiliz The Times gazetesi, 6 Arap ülkesinin nükleer santral kurmak için Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) ile görüşmelerde bulunduğunu yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Times, dünyanın en istikrarsız bölgesinde nükleer reaktörlerin hızlıca yayılabileceği uyarısında bulundu. Cezayir, Fas, Suudi Arabistan ve Mısır UAEA ile nükleer santral ile görüşmelerde bulunurken Tunus ve Birleşik Arap Emirlikleri nükleer santrale ilgi gösteriyor. 6 Arap ülkesi nükleer enerjiyi sivil amaçlarla istiyor. Ancak gazete, bu nükleer enerjiye karşı bu "ani ilginin" atom bombası üretmek için olabileceğini yorumunda da bulundu.

Gazete, UAEA yetkilisi Tomihiro Taniguch'un Haftalık Orta Doğu Ekonomi Dergisi'ne, "Bazı Arap ülkeleri tuzsuz deniz suyu elde etmek için nükleer enerjiye ilgi gösterdi." dediğini aktardı. Bu ülkelerle öngörüşmelerin yapıldığını belirten Taniguch, UAEA'nın bu ülkelere yardım için teknik bir kurul oluşturabileceğini söyledi.

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Merkezi'nde nükleer silahların yayılmaması için çalışan Mark Fitzpatrick gazeteye yaptığı açıklamada, bu durumu güvenlik sorunlarına bağladı. Fitzpatrick, "İran nükleer silah yolunda ilerlemeseydi bu ani ilgiyi görmezdiniz." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious