Araplar, kendi içinde bölündü

  • Giriş : 16.08.2006 / 00:00:00

Lübnanlılar İran ve Suriye'ye minnettar, diğer Arap ülkelerine öfkeli.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Lübnan savaşı ile birlikte Lübnanlı Şiilerin Arap ülkelerine karşı duydukları öfke artarken, İran ve Suriye'ye desteğin de en yüksek seviyeye ulaştığı belirtiliyor. Washington yönetimi, İsrail'in Hizbullah'a saldırısıyla Şam ve Tahran yönetimlerinin bölgedeki etkisine darbe vuracağını umuyordu; ancak 34 gün süren İsrail saldırılarının ardından bu iki ülkeye destek hiç olmadığı kadar arttı. Bombardımandan en çok etkilenen bölgelerden Nebatiye halkı da İran ve Suriye'ye destek verirken diğer Arap ülkeleri kızgınlık duyuyor.

Lübnan'da ateşkesin sağlandığı 14 Ağustos'ta son saatlere kadar bombalanan Nebatiye evinin enkazını dolaşan 68 yaşındaki emekli işadamı Muhammed Şaban, ''İlk günden beri Araplar olayı kenardan izledi. Daha sert bir tutum takınmalıydılar. Hepsinin özel mazeretleri var'' diyerek Arap dünyasının kendilerine yeterince destek olmadığı yorumunda bulunuyor. ABD'nin bölgedeki müttefiklerinden Suudi Arabistan, Mısır ve Ürdün, bombardımanın başında İsrail'le savaş başlattığı gerekçesiyle Hizbullah'ı eleştirmişti. Ancak İsrail'e karşı kendi kamuoylarında kızgınlığının artması üzerine, bu ülkeye karşı tutumlarını sertleştirmişlerdi.

"KORKAKLAR"

Bombardıman yüzünden Nebatiye'deki evini kaybeden Zeynep Mekki adlı Lübnanlı kadın da, ''Kahrolsun Arap ülkeleri. Kendileri de günün birinde Lübnan'dakinden daha kara günlerle karşılaşacaklar'' sözleriyle öfkesini dile getiriyor. Mekki Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile Suudi Arabistan Kralı Abdullah'ı da "korkaklar" diye nitelendiriyor. Birçok mülteciye kapısını açtığı için Suriye'ye minnettar olduklarını ifade eden Nebatiye'nin Şii sakinleri, İran'a İsrail'e ve ABD'ye karşı durduğu için büyük saygı duyuyor.

Mekki, ''Suriye bize kapılarını açtı ve binlerce mülteciyi kabul etti. Ürdün niye kapılarını bize hiç açmıyor'' diye soruyor. Suriye Lübnan'daki bombardımanın başlamasından sonra sınır kapılarını açarak binlerce mülteciyi kabul etmişti. Ateşkesin başlamasıyla evlerine dönen Lübnanlı mülteciler Suriye lideri Beşşar Esad ve Suriyelilere çok teşekkür ettiklerini ifade etmişlerdi. Ancak Mısır ve Ürdün İsrail ile barış anlaşmaları imzaladı. BM Güvenlik Konseyi üyesi olan Katar'ın da İsrail ile düşük seviyeli ilişkisi bulunuyor.

Ehlam Muselmani adlı bir başka Lübnanlı da ''Bütün Arap liderleri İsrail ajanı. Koltuklarını kaybetmekten korkuyorlar. En azından büyükelçilerini İsrail'den çekebilirlerdi ya da petrol sevkiyatını durdurabilirlerdi'' diyerek Arap liderleri eleştiriyor. İbrahim Avadi adlı Lübnanlı da ''Kral Abdullah? Onun için petrol Lübnanlılardan daha önemli'' şeklinde kızgınlığını ifade ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious