Araplar barış planı üzerinde çalışıyor

  • Giriş : 20.08.2006 / 00:00:00

İsrail'in son Lübnan saldırıları karşısında izlediği pasif ve teslimiyetçi politikalarla büyük tepki çeken Arap ülkelerinin yeni bir Ortadoğu barış planı üzerinde çalıştıkları belirtiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bu amaçla Mısır'ın başkenti Kahire'deki Arap Birliği merkezinde bir araya gelen Arap dışişleri bakanlarının konuyu detaylı olarak ele alacakları ifade ediliyor. Bakanların ele alacakları konular arasında Lübnan'ın yeniden inşası ve Arap kamuoyunda baş gösteren Hizbullah fenomeni de bulunuyor.
İsrail ile daha önceki savaşların hepsinde ağır kayıplar alan Araplar, Hizbullah'ın beklenmedik başarısı karşısında büyük bir coşku yaşamış, İsrail'in yenilmezlik efsanesinin sona erdiğini düşünmeye başlamıştı. Ancak Hizbullah'ın başarısı Arap rejimlerinde Arap sokaklarını yönetimlere karşı cesaretlendireceği ve İran'ın Hizbullah yoluyla Ortadoğu'da en büyük güç olabileceği endişelerine sebep olmuştu.

Amerikan yönetiminin de özellikle İran'ın Lübnan'da etkin olmasını engellemek için zengin Arap ülkelerinin Lübnan'daki yeniden inşa faaliyetlerinde daha etkin rol olmalarını istediği iddiaları ortaya atılmıştı.

Yeni Ortadoğu barış planının detayları konusunda herhangi bir açıklama yapılmazken, Suudi Arabistan Kralı Abdullah'ın 2002 Beyrut zirvesi sırasında ortaya attığı planın bir benzerinin yeniden masaya sürüleceği ve bu şekliyle BM'ye götürüleceği belirtiliyor. Suudi Planı'nda 1967 sınırlarına çekilmesi karşılığında İsrail'in Araplar tarafından tanınması bulunuyor. Ancak plan İsrail tarafından reddedilmişti.

Yeni bir planın da İsrail'in güvenlik endişelerini gidermeyeceği ve dolayısıyla Tel Aviv tarafından olumlu karşılanmayacağı ifade ediliyor.

İsrail'in BM Temsilcisi Dan Gillerman yeni Arap inisiyatifi konusunda şüpheleri bulunduğunu belirterek, kendileri için 2003 yılında Bush tarafından ortaya atılan Yol Haritası'nın tek uygun seçenek olduğunu ifade etmişti. Yol haritası'nda iki devletli çözüm modeli öneriliyor.

Yeni barış planı konusunda özellikle Suudi Arabistan, Mısır ve Ürdün gibi Batılılar tarafından ılımlı olarak görülen ülkelerin önemli rol oynadıkları belirtiliyor. Geçtiğimiz hafta Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa'nın Baş Danışmanı Hişam Yusuf Arapların bir barış planı üzerinde çalıştıklarını belirtmiş ve planı önümüzdeki ay BM'ye götürmeyi planladıklarını ifade etmişti. Yusuf büyük krizlerin beraberinde büyük fırsatlar doğurduğunu da vurgulamıştı.

1991'deki Körfez Savaşı sonrası İsrail ve Filistinli taraflar Madrid'de masaya oturmuştu. 1973'teki Arap-İsrail Savaşı sonrası da Arap dünyasını derinden etkileyen Camp David Anlaşması imzalanmıştı.

Arap Birliği dışişleri bakanları zirvesinde bu ay sonunda Suudi Arabistan'ın Mekke kentinde yapılması planlanan Arap Birliği devlet başkanları zirvesine hazırlık yapılacağı da ifade ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious