Araplar Nerede?

  • Giriş : 29.06.2006 / 00:00:00

İsrail'in salı gecesi başladığı "asker kurtarma" operasyonu bugün Gazze'nin kuzeyden ve güneyden abluka altına alınmasıyla sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, uluslararası kurumları yaşanan bu saldırının durması için harekete geçmeye çağırırken, başmüzakereci Saeb Erekat da, "Hükümetimiz yok. Hiçbir şeyimiz yok. Hepsi tutuklandı." diyerek İsrail'i kınadı.

Arap Birliği de tırmanan gerginliği görüşmek üzere bugün acil olarak toplandı, ancak toplantıdan etkili bir açıklama çıkması beklenmiyor.

Gazze'de yaşanan drama karşı Arapların seslerini yükseltmemelerine tepki gösteren Londra merkezli El-Kuds el-Arabi gazetesi başyazarı Abdulbari Atvan ise bugün "Direnen Gazze: Araplar Nerede?" başlığıyla kaleme aldığı makalesinde Arap dünyasının "uyuşukluğuna" dikkat çekti.

Atvan yazısında "Beyaz Saray, İsrail'in kendini savunma hakkı olduğunu açıklarken ve birçok Arap lider kaçırılan İsrail askerini kurtarmak için arabuluculuk yapma yarışına girerken önümüzdeki günlerde Gazze'de kanlı İsrail katliamlarının yaşanacağını bekleyebiliriz" yorumunu dile getirdi.

Washington Yönetiminin uluslararası kanunları bir kenara itip İsrail'in apaçık bir şekilde başlattığı saldırıya "şemsiye" görevi yaptığına dikkat çeken Atvan, asıl yardıma muhtaç olanın kaçırılan askerini bulmak bahanesiyle Gazze'yi kuşatan İsrail değil, bu saldırıya maruz kalan Filistin halkı olduğunu vurguladı.

Atvan gazetedeki yazısında, "uluslararası toplumun 1.5 milyon Filistinlinin bu kadar muhtaç durumda olmasına ve 5 aydır İsrail, ABD ve AB'nin uyguladığı tecrit politikası yüzünden maaşlarını dahi alamamasına göz yumduğunu" hatırlatarak "Bir askeri kurtarmak bunlarla kıyaslanır mı?" sorusunu sordu. Afganistan ve Irak'ta çok sayıda Amerikalı ya da İngiliz askerinin kaçırıldığını belirten Atvan, hiçbir olayda böylesi bir saldırının yaşanmadığını ifade etti.

Arap liderleri de Filistin davasına sahip çıkmamakla suçlayan Atvan, "Bazı Arap liderlerin 'insani hislerle' tutsak askerin serbest bırakılması için direniş örgütlerine yalvararak İsrail ve ABD'nin ayakları altında ne kadar küçüldüklerini gösterdiklerini" kaydetti.

Yazısında Arap liderlerin İsrail-Filistin sorununa yaklaşımlarını eleştiren Atvan "Şarm el Şeyh'te Şaron'un elini sıkmak, el Batra'da Olmert'le öpüşmek ve direnişi alçakça nitelendirmek...bütün bunlar bir tek Filistinli tutsağın bile serbest bırakılmasını sağlayamamıştı" diyerek çarpıcı bir tespitte bulundu.

Filistinli yazar, "Acaba Olmert'i Şarm el Şeyh'te sıcak bir şekilde kucaklayan Mübarek ve el Batra'da karşılayan Ürdün Kralı Abdullah ile Mahmut Abbas, onun Gazze'nin altyapısının yerle bir edilmesine ve birkaç gün içinde yüzlerce Filistinlinin ölümüne yol açacak emirler verdiğini görürken nasıl bir duyguya sahip olacaklar?" ifadesini kullandı.

Atvan, makalesinin sonunda tüm Arap ve Müslümanlara hakaret anlamına gelen bu saldırıya karşı cesur bir tavır takınılmasını ümit ettiğini dile getirdi. Atvan, yazısını "Umarız Arap dünyası yaz rehavetinden çıkıp İsrail saldırısına kahramanca karşı koyan kardeşleriyle dayanışma içinde olurlar" diyerek noktaladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious