Araplar seyrediyor

  • Giriş : 30.07.2006 / 00:00:00

İsrail'in Lübnan operasyonu 17. günü geride bırakırken lider konumdaki Arap ülkelerinin susmayı tercih ettiği görülüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Arap dünyasının en güçlü ülkesi Mısır'ın sessiz kaldığı görülürken, diğer önemli aktör Suudi Arabistan da bir iki cılız tepki dışında aynı yolu izledi. Ürdün, krizin başından beri sahneden neredeyse "çekildi".
Lübnan Parlamentosu Başkanı Nebih Berri, dün Arap ülkelerini "ülkesine saldıran İsrail'i durdurmak için yeterince gayret göstermemekle" eleştirdi. Berri, isim vermeden bazı Arap ülkelerinin Lübnan'daki sorunu Hizbullah ile ilişkilendirmesinden hayal kırıklığına uğradığını belirtti.
ABD ve İngiltere'nin veto gücü nedeniyle BM'den de İsrail'in aleyhine bir karar çıkması şimdilik mümkün görünmüyor. Önemli Arap ülkelerinin ve uluslararası kuruluşların krizdeki genel tavırları şu şekilde oldu:

Mısır Devlet Başkanı (Reis) Hüsnü Mübarek'in sergilediği pasif tutum ülkesinde de eleştirilere neden oldu. Hüsnü Mübarek, bu eleştirilere "Lübnan veya Hizbullah'ı korumak için Mısır'ın savaşa girmesi çağrısında bulunanlar, dış maceraların bittiğini anlamıyorlar" diyerek cevap verdi.

Suudi Arabistan, İsrail operasyonunun 3. gününde krizden "Lübnan içindeki unsurların" sorumlu olduğunu belirterek, çatışmalardan dolayı sert bir dille Hizbullah örgütü ile bu örgüte destek veren İranlıları suçladı.

Bölgedeki krizle ilgili uzun süre sessiz kalan Ürdün Kralı Abdullah, yalnızca BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ı arayarak, BM'nin bölgeye acilen müdahale etmesini istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious