Araplar'a toprak sattık mı?

Araplar'a toprak sattık mı? .12277
  • Giriş : 29.05.2009 / 09:12:00

Dünyanın en prestijli dergilerinden biri olan Ekonomist "Türkiye Bahreyn'e toprak sattı" dedi. Ortalık karıştı. Hükümet konuya ilişkin cevap verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ekonomist Dergisi'nin ortaya attığı iddiaya göre Türkler Bahreyn'e toprak satmıştı. Bakanlık, “Satma ya da kiralama söz konusu değil. Bahreyn, Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt, Suriye, Sudan gibi ülkelerle tarım yöntemleri konusunda mutabakat yaptık” dedi.

TOPRAK SATILMADI

The Economist'in “Bahreyn, tarımsal üretim için Türkiye ile 500 milyon dolarlık arazi anlaşması imzaladı” iddiasının basında yer bulması üzerine yazılı bir açıklama yapan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, iki ülke arasında iyi niyet anlaşması konusunda bir mutabakat yapıldığı söylendi. Arazi satışı ile ilgili bir hususun mutabakat altına alınmadığını, mutabakatta, “ortak üretim metotlarının geliştirilmesi, finansman yönünden elde edilecek katkılar ile modern işletmeciliğin önünün açılması, elde edilen ürünlerin ihracatındaki kısıtlamaların giderilmesine” yönelik konuların bulunduğu kaydedildi.


ATIL TARIM ALANLARINI DEĞERLENDİRMEK ÜZERE ANLAŞMA YAPTIK

Açıklamada Bahreyn'in tek ülke olmadığı da belirtildi: “Bahreyn, Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt, Suriye, Sudan gibi ülkelerle yapılan ikili görüşmeler ve mutabakat zabıtları, Türkiye'nin yükselen ihracat potansiyeline süreklilik kazandırmak ve bu ülkelerin finansman kaynaklarıyla ilişkileri sürekli kılmayı amaçlıyor. Atıl durumda olan tarım alanlarında mevcut verimi artırmak, modern sulama sistemleri ve hayvancılık sistemlerinin inşasına yönelik işbirliği sonucu, yapılan yatırımların bize kalması kaydıyla belirli bir süre paylaşım temelinde iyi niyet işbirliği anlaşmalarının yapılmasına özen gösterilmektedir. Belirtilen bu model dışında, bir arazi satışı veya uzun süreli kiralama modeli söz konusu değildir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*