Arasta operasyonu davası başladı

Arasta operasyonu davası başladı.11814
  • Giriş : 07.07.2008 / 12:37:00

Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi'nin de bulunduğu 23 kişinin yargılanmasına başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Edirne 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi salonunun yetersiz kaldığı gerekçesiyle duruşma, Edirne Ticaret Borsası Konferans Salonu'nda başladı.

Aralarında Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi'nin de bulunduğu tutuklu 8 sanık, Edirne Kapalı Cezaevi'nden duruşmanın yapılacağı Edirne Ticaret Borsası binasına getirildi.

Tutuklu sanıkların binaya alınması sırasında gazetecilerin "Nasılsınız?" diye sorduğu Sedefçi, "Gayet iyiyim. Türk adaletine güveniyorum" dedi.

Tutuklu sanık Mustafa Selçuk, içeriye alınması sırasında merdivenlere takılarak düştü.

Tutuklu sanıklardan eski Belediye Başkan Yardımcısı Cemil Erdoğan, Ümit Yeğin ve Mehmet Altunhan'ın avukatı Turhan İçli, gazetecilere yaptığı açıklamada, "4 ay sonra Edirne Belediyesi ihale davası başladı. Polisin yaptığı Amerikanvari operasyonlar, bugün yerini hukuk sistemine bıraktı. Türk yargısına güveniyorum" diye konuştu.

İçli, "Bugün tahliye bekliyor musunuz?" sorusunu ise "Tahliye bekliyorum" diye yanıtladı.

Duruşmaya Özok da katıldı

Duruşmaya, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok da cübbesini giyerek katıldı. Duruşmayı izlemek üzere salonda, "Arasta" operasyonunu yapan Edirne Emniyet Müdürü Hanefi Avcı ile çok sayıda tutuklu ve tutuksuz sanık yakını yer aldı.

Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı'nın koordinasyonunda, Edirne Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi Müdürlüğü'nce 7 Mart'ta başlatılan "Arasta" operasyonu çerçevesinde çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı.

Aralarında Hamdi Sedefçi ve 8'inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın oğlu Ahmet Özal'ın da bulunduğu 16 kişi ise adliyeye sevkedilmişti.

Hamdi Sedefçi ile birlikte toplam 8 kişi, 11 Mart'ta "üye olmaksızın örgüt ile birlikte suç işlemek, Edirne Belediyesi Su Arıtma ve İmtiyaz Hakkının Devri ihalesine fesat karıştırmak, kamu görevlisine rüşvet vermek ve almak suçundan" tutuklanmıştı.

Daha önceki yargılanmalar

Edirne Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nce 7 ilde yürütülen "Arasta" operasyonu kapsamında tutuklanan Hamdi Sedefçi, 23 Mayıs 2003'te de jandarmanın düzenlediği "Beyaz Ahtapot" operasyonunda gözaltına alınmıştı.

Sürdürülen soruşturma sonucunda, "rüşvet vermek ve almak" iddiasıyla 19 kişi hakkında açılan davada Edirne 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Sedefçi, diğer sanıklarla birlikte delil yetersizliğinden beraat etmişti.

Sedefçi, 11 Şubat 1999'da da belediye binasında uğradığı silahlı saldırıda sol ayağından yaralanmıştı.

Saldırıdan sonra Bulgaristan'a kaçan zanlı E.B, bu ülkede yakalanarak Türkiye'ye iade edilmişti. Sedefçi, E.B'nin yargılandığı davada, bu kişinin bir otoparkı ihalesiz işletmek istemesi nedeniyle aralarında çıkan tartışma sonucu kendisini vurduğunu söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*