'Arasta' operasyonunda Ahmet Özal serbest bırakıldı

'Arasta' operasyonunda Ahmet Özal serbest bırakıldı.15031
  • Giriş : 11.03.2008 / 02:06:00
  • Güncelleme : 11.03.2008 / 02:14:16

Edirne'de 'Arasta' operasyonu kapsamında gözaltına alınan Ahmet Özal serbest bırakıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Edirne'de düzenlenen "Dede" operasyonu kapsamında gözaltına alınan CHP'li Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi'nin de aralarında bulunduğu 8 şüpheli, savcılık tarafından tutuklama istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edilirken, gözaltındaki Ahmet Özal ise serbest bırakıldı.
 
Ahmet Özal, emniyetteki işlemlerinin ardından sevkedildiği mahkemece serbest bırakıldı.
 
Adliye çıkışında yaptığı açıklamada, olayın tamamen siyasi olduğunu, bunun da siyaset yolunda kendisini daha kararlı hale getirdiğini belirten Ahmet Özal, Anavatan Partisi Genel Başkanlığı'na aday olacağını açıkladı.
 
Operasyon kapsamında soruşturulmasına başlanılan "Edirne Belediyesi'nin su ve atıksu tesislerinin işletmesinin imtiyaz hakkının devredilmesi" ve "Belediye Sarayı binasının satışı" ihaleleri ayrı dosyalar halinde inceleniyor.
 
4 ay süren teknik takip ve araştırma sonucu elde edilen bilgi ve belgelerin değerlendirilmesinin ardından, gözaltılar 7 Mart'ta Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi ile başlamıştı.
 
19 kişinin ifadesi alındı

Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı koordinasyonunda, Edirne Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nce başlatılan "Arasta" operasyonunda zanlılar, "ihaleye fesat karıştırma", "rüşvet alma ve verme" ile "organize suç örgütü kurmak" suçlarından gözaltında tutuluyor.
 
"Edirne Belediyesi'nin içme suyu ve atıksu tesislerinin işletmesinin imtiyaz hakkının devredilmesi" ihalesiyle ilgili savcılığa sevk edilen zanlılar şöyle:
 
Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, Ahmet Özal, emekli belediye başkan yardımcıları Cemil Erdoğan ve Mustafa Selçuk, Hesap İşleri Müdürü Ruhi Takındı, Destek Hizmetler Müdürü Kader Pajo, eski Satın Alma Müdürü Cevdet Girgin, ihale şartnamesini hazırlayan danışman Abdullah Veli Aksaz ile ihaleyi alan konsorsiyumu oluşturan şirketlerin görevlileri ve ortakları Talat Özcan, Mehmet Altunhan, Ali Fatih Şahin, Kemal Kurt, Hamid Çam, Önder Karahan, Ümit Yeğin ve İbrahim Kıranlar.
 
Diğer 3 kişi ise polis sorgulamasının ardından serbest bırakıldı.
 
"20'şer sayfa ifade verdiler"
 
Gözaltına alınanların her birinin ifadelerinin 7-8 saat sürdüğünü ifade eden yetkililer, zanlıların yine her birinin ifadelerinin yaklaşık 20 sayfadan oluştuğunu kaydetti.
 
Türkiye'de belediyelerin içme suyu ve atıksu tesislerinin imtiyaz haklarının devretme sözleşmelerinin yeni bir iş kolu olarak görüldüğü belirten yetkililer, bu nedenle de ülke çapında bazı kişilerin bu konuda belediyelerin yapacakları ihaleleri alabilmek için organize olduklarını bildirerek, söz konusu girişimin bir uzantısının "Arasta" operasyonuyla Edirne'de ortaya çıkarıldığını vurguladı.
 
2 savcı daha görevlendirildi
 
Zanlıların ifadelerinin alınmasında soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Kaan Yüksel dışında iki Cumhuriyet Savcısının daha görevlendirildi.
 
Ahmet Özal ne dedi?

Edirne'de, içme suyu şebekesi imtiyazının 30 yıllığına devri ve yeni Belediye Sarayı'nın satışı ihalelelerinde yolsuzluk yapıldığı iddiaları üzerine operasyon başlatılmıştı.
 
Doğan Haber Ajansı'nın haberine göre, içme suyu sebeke ihalesini alan firmanın pek çok ilde ihaleye girmek için hazırlık yaptığı, bunun için de belediyelere adam soktuğu ileri sürüldü.
 
Ahmet Özal'ın ifadesinde, "Bazı şirket yöneticileri büyük firmaların ihaleye girmemesi için aracı olmamı istedi" dediği belirtildi.
 
Özal'ın, Türkiye'deki 3 bin belediyenin su imtiyaz hakkını satacağını ön ödemeli sayaç satışıyla birlikte bunun 90 milyar dolarlık bir pasta yarattığını anlattığı da iddia edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious