Arat'ın doçentlik tezleri de çalıntı çıktı

  • Giriş : 16.05.2007 / 00:00:00

Daha önce Profesörlük tezinin çalıntı olduğu ortaya çıkan Necla Arat'ın doktora ve doçentlik tezlerinin de çalıntı olduğu anlaşıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan Coşkun, bugün köşesine taşıdığı iddiaların belgelerinin kendinde olduğunu belirterek, "Orijinal metin ile Necla Arat'ın metinlerini birlikte incelemek isteyenler, lütfen bana başvursunlar." dedi.

Necla Arat'ın çaldığını iddia ettiği metinden örnekler veren Coşkun, Arat'ın "E. Cassirer ve S. K. Langer'de Sembolik Form Olarak Sanat" başlıklı doktora tezinde önsöz ve bibliyografya hariç 181 sayfanın incelendiğini belirtti. Kitabın 10-15 sayfa dışında kalan bölümlerinin tamamının, "Cassirrer'e göre" ya da "Langer'e göre" diye belirtilen bölümlerden oluştuğunu söyleyen Coşkun, kalan kısımların ise yine iki yazardan, kaynak belirtilmeden yapılan alıntılarla oluşturulduğunu ifade etti.

Coşkun, Necla Arat'ın Doçentlik tezinin durumunun daha da vahim olduğunu iddia ederek, '18. Yüzyıl İngiliz Felsefesinde Etik ve Estetik Değerler Arasındaki İlgi Sorunu' isimli doçentlik tezini, "Önüne kitabı almış, satır satır çevirip yayınlamış! Çaldığı kitaptan bazen bir satırı, bazen birkaç cümleyi alıntı olarak göstermiş. Ancak alıntının öncesi ve sonrasını kendi fikriymiş gibi yazmakta bir sakınca görmemiş." şeklinde değerlendirdi.

Bir kaç sene evvel hakkında intihal yaptığı iddiaları ortaya atılan Başbakanlık Müsteşarı Prof. Dr. Ömer Dinçer'in, CHP tarafından "Bir bilim hırsızı olan Ömer Dinçer, Başbakanlık Müsteşarlığı koltuğunda oturamaz." şeklinde eleştirildiğini anlatan Coşkun, yazısında şu ifadelere yer verdi: "YÖK, Ömer Dinçer'in intihali konusunda anında karar alıp jet hızıyla uyguladı.

Bakalım, aynı tutum Necla Arat için de geçerli olacak mı? Bakalım meslektaşlar ne diyecek? Bakalım YÖK nasıl bir tutum takınacak? Bakalım "Bir bilim hırsızının Başbakanlık Müsteşarlığı koltuğunda oturması"na isyan eden CHP, bir bilim hırsızını CHP milletvekili yapacak mı? Yoksa... "Bizim bilim hırsızımız, sizin bilim hırsızını döver" oyunu mu oynanacak? Bekleyelim, görelim..."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious