Arazi anlasmazliklari kan davalarini atesliyor

  • Giriş : 25.11.2005 / 00:00:00

SANLIURFA - Güneydogu Anadolu Bölgesi'nde arazi anlasmazliklari kan davalarini körüklüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Topraklarin çogunun sorunlu, itirazli ve davali olmasi dolayisiyla bölge insanlari arasindaki kan davalari da bitmek bilmiyor.

Genis araziye sahip olan ailelerin kizlarinin kaçirilarak evlenilmesi ve bunun sonucunda ortaya çikan kan davalarinin adam öldürmelerinin içerisinde de toprak insan iliskisi yatiyor.

Sanliurfa Baro Baskani Müslüm Akalin, Urfa'da çok genis tarim topraklarinin bulunmasi ve özelikle kirsal kesimde feodalitenin hükmünü sürmesi nedeniyle Sanliurfa Adliyesi'ndeki davalarin çok önemli bir bölümünü toprak insan iliskilerinden dogan davalarin olusturdugunu aktardi. Akalin, bunun yalnizca mahkemeleri asliye hukuk veya sulh hukuk yani adli davalarda özel hukuk davalarindaki toprak davalarindan ibaret olmadigini belirtti.

Tapulama dosyalarindan öte topraklarin kullanimi konusundaki ihtilaflardan dogan özelikle agir ceza mahkemelerine yansiyan bir çok adam öldürme dosyasi bulundugunu kaydeden Akalin, topraktan dogan bir olayda adam ölmesinin de kan davasini beraberinde getirdiginu söyledi.

Akalin, su andaki kan davalarinin çok büyük bir bölümünün hatta tamaminin arazi anlasmazligindan kaynaklandigini dile getirdi.


KIZ KAÇIRMALARIN TEMELINDE DE TOPRAK VAR


Kiz kaçirmadan dolayi da kan davalarinin meydana geldigini ancak kiz kaçiran tarafin zengin ve genis arazisi olan ailenin kizini kaçirdigini hatirlatan Akalin, "Ancak kiz kaçirma ile alakali kan davalari inceledigimizde bunun da temelinde toprak arazi oldugunu görüyoruz." dedi

Sanliurfa Baro Baskani Müslüm Akalin, arazilerin kullanimi ve toprak insan iliskilerinde bölgede çok çocugunun güç unsuru olarak düsünüldügünü ve bu yüzden çok sayida erkek çocuga sahip olmak istenildigini vurguladi.

Kirsal kesimdeki insanlarin gücünü ispatlamasi için hem silahlanmayi hem de çok çocuk yapmayi beraberinde getirdigini aktaran Akalin "Kirsalda oturan insan savunma duygusu ile özelikle çok sayida erkek çocuga sahip olmak istiyor. Bir kavga ve ihtilaf halinde bir ikisi kavga eder bir ikisi tarla sürer birkaç tanesi ölür, bir kaçi da cezaevine girer düsüncesi ve arayisi içindedir. Bu yüzden de erkek çocuk olana kadar çocuk yapar, olmazsa ikinci üçüncü evlik yapar. Çok erkek çocuk olmasini istemeleri de toprak insan iliskilerinde etkilidir." diye konustu.


VALILIGE YILDA 100 SIKAYET GELIYOR


Kan davalarini atesleyen arazi anlasmazligini Sanliurfa Valiligi'ne verilen sikayet dilekçeleri ile de kendini gösteriyor. Arazi ihtilafi ile ilgili Sanliurfa Valiligi'ne her yil ortalama 100 sikayetin geldigi bildiriliyor. Bu dilekçeler üzerine valilik, Kadastro Müdürlügü ve Il Idare Kurulu'nun ihtilafli arazilerde kesif yapmasini istiyor.

Sanliurfa'nin merkeze bagli Bahçeli köyünde yasanan arazi anlasmazligi ise bunlardan yalnizca biri. Bahçeli köyü sakinlerinden Arslan ailesi, arazilerine hükmeden ekip biçmelerine müsaade etmeyen Cemal K. hakkinda geçtigimiz günlerde Valilik'e sikayette bulundu. Bunun üzerine Kadastro Müdürlügü ve Il Idare Kurulu'nda görevli memurlar jandarmanin aldigi güvenlik önlemleri altinda kesfini yapti.

71 yasindaki Halil Arslan, kayitlara geçen ifadesinde arazisinin kendisinin sürdügünü ancak Cemal K'nin ektigini aktardi. Geçmis yillarda köy muhtarligi da yapan Arslan, arazilerinin köyün zengini, agasi olarak bilinen Cemal K. tarafindan isgal edildigi bildirip ifadesinde su sözlere yer verildi: "Sürülü arazim benden habersiz ekilmistir. Tahminen bugday ekmistir. Bu tarla tapulastirma sirasinda bana verilmistir. Bu yapilan tecavüz ve müdahalenin 3083 sayili yasa yöre önlenmesi ve tarlamin tarafima teslim edilmesini talep ediyorum."

Arslan, 3 yildan buyana arazi ihtilafi yüzünden 40 dönümülük topragini kulanamadigini bildirdi. Haklarini hukuk yolu ile aramaya çalistiklarini ancak karsi tarafin sürekli tahriklerine maruz kaldiklarini anlatan Arslan, arazi anlasmazliginin adam öldürmeye dogru gitmemesi için sabirli davrandiklarini söyledi.

Anlasmazligin adam öldürmeye dönüsmesi ile olayin kan davasina dönüsecegini belirten Arslan, bu yüzdende 7 erkek çocugunu sürekli yatistirmaya çalistigini ifade etti.


SIVEREK'TE 100 DAVA BIR ASIRDIR DEVAM EDIYOR


Sanliurfa'nin Siverek ilçesinde avukatlik yapan Sehmus Inal ise arazi anlasmazliklarinin en çarpici örneklerinden birinin Siverek Kadastro Mahkemesi'nde yasandigini belirtti.

Inal, Siverek'te bir asirdan beri devam eden ve yaklasik 100 civarinda olan dava dosyalarinin bulundugunu hatirlatti.

Birbirleriyle davali olan binlerce insan, on binlerce dönümlük davali araziler, devam eden ihtilaflar ve yargidan umudunu kesen, çözüm ve sonuç alamayan insanlarin kendi sorununu ve adaletini kendisinin gerçeklestirmek istemesinin kan davalarinin en önemli nedenlerinden oldugunun altini çizen Inal, bunda egitimin de önemli sorun oldugunu vurguladi.

Av. Inal, halen Siverek'in 600 civarinda kirsal yerlesim yerlerinin yüzde 60'nin okulunun bulunmadigini, kadinlarin yüzde 70-80'ninin de egitimden yoksun olmasindan yakindi.

Bu sartlardaki her bireyin pimi çekilmis birer bomba durumunda olduguna isaret eden Inal, kadinin kan davasinda belirleyici tetikleyici oldugunu sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious