Arçelik, 6.6 milyar ytl ciro yaptı

Arçelik, 6.6 milyar ytl ciro yaptı.6350
  • Giriş : 10.03.2008 / 18:18:00

Arçelik A.Ş'nin, 2007'yi 6,6 milyar YTL konsolide ciro ile kapattığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Arçelik'ten yapılan yazılı açıklamada, şirketin, faaliyet gösterdiği yurt dışı pazarlardaki hızlı büyümesi sayesinde geçtiğimiz yıl uluslararası beyaz eşya satışlarını bir önceki seneye göre cirosal bazda yüzde 22,3 oranında artırdığı, artan uluslararası cirosunun toplam konsolide ciro içindeki payını 2007 sonu itibariyle yüzde 50'ye çıkararak ana iş hedeflerinden birine planlarından önce ulaşmış olduğu kaydedildi.

Açıklamada, Arçelik A.Ş'nin 2007'yi 6,6 milyar YTL konsolide ciro ile kapattığı, yurt dışı satışlarının ciro içindeki payını da 3,3 milyar YTL ile yüzde 50'ye çıkardığı belirtildi.

Şirketin ulaştığı ciro ile yurt içindeki lider konumunu güçlendirirken, Türkiye beyaz eşya sektöründe yaşanan daralmaya rağmen gerçekleştirdiği iyileştirmelerle 2007 faaliyet karını bir önceki yıla göre yüzde 4,8 oranında artırarak 517 milyon YTL'ye yükselttiği bildirildi.

Bağımsız araştırma kuruluşu GfK'nın, Avrupa, Rusya ve Türkiye dahil olmak üzere 27 ülkeyi kapsayan araştırmasına göre, Arçelik'in bu coğrafyada kendi markalarıyla toplam yurt dışı beyaz eşya pazar payının, 2007 sonu itibariyle yüzde 10,3'e yükseldiği aktarılan açıklamada, şirketin hem yurt dışı pazar payındaki artış hem de uluslararası satışlarının toplam ciro içindeki payında yaşadığı yükselişin, ''global şirket'' olma yolunda hızlı ve sağlam adımlarla ilerlemesinin somut göstergeleri olarak değerlendirildiği vurgulandı.

-''BEKO ELEKTRONİK'İN OPERASYONEL KAR MARJLARINDA İYİLEŞME''-

Açıklamada, şirketin Beko Elektronik A.Ş'nin en büyük hissedarı olmasının ardından, Beko Elektronik'te yaşanan verimlilik artışı ile şirketin 2007 yılında televizyon sektöründe de başarılı bir performans sergilediği, özellikle yurt içi pazarda LCD televizyon satışlarının toplam TV satışlarındaki artan payı sayesinde Beko Elektronik'in operasyonel kar marjlarında gözle görülür bir iyileşme yaşandığı belirtildi.

Arçelik'in, global pazarda büyüme stratejisi paralelinde Ekim 2007'de Yeni Zelanda merkezli Fisher & Paykel Home Appliances Ltd şirketi ile stratejik işbirliği anlaşması yaptığı hatırlatılan açıklamada, şirketin bu anlaşmayla, Arçelik'in etkin olduğu pazarlar ile Fisher & Paykel'in yaygın olduğu pazarların birbirini tamamlayıcı coğrafi özelliklerinden faydalanarak dağıtım ağını daha da yaygınlaştırmayı hedeflediği vurgulandı.

Açıklamada, Arçelik'in Temmuz 2007'de şirket satın alarak dünyanın en hızlı büyüyen pazarı olan Çin'de üretici konumuna geldiği anımsatılarak, Çin'deki söz konusu yatırım ile, öncelikle bu pazardaki büyüme hızını artırmayı hedefleyen şirketin, ayrıca Kuzey Amerika ve Asya-Pasifik bölgeleri için öngördüğü büyüme stratejisi kapsamında da önemli bir adım atmış olduğu kaydedildi.

Grundig şirketindeki yüzde 50 Alba hissesinin Beko Elektronik A.Ş. tarafından satın alınması ile hem şirketin hem de Grundig markasının tek sahibi konumuna gelen şirketin, tüketici elektroniği sektöründeki iddiasını güçlendirerek sürdürdüğüne işaret edilen açıklamada, ''2007 yılını stratejilerine uygun yatırımları gerçekleştirerek arkada bırakan Arçelik, 2008 yılında hem büyümeye hem de yeni yatırımlara daha fazla kaynak ayıracak hale gelmiştir'' denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious