Arçelik 175 kişi ile yollarını ayırdı

Arçelik 175 kişi ile yollarını ayırdı.6350
  • Giriş : 06.01.2009 / 09:54:00

Arçelik, Tuzla'daki fabrikada çalışan 175 işçi ile yollarını ayırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Koç Grubu şirketlerinden Ford Otosan, Grunding Elektronik, RMK Marine Tersaneleri İşletmesinden sonra, Arçelik'te de personel çıkarıldı.

Türkiye'nin lider beyaz eşya ve tüketici elektroniği üreticisi Arçelik, krize karşı daha fazla dayanamadı. Son iki ayda işçi çıkarma, üretim durdurma kararlarının çığ gibi arttığı bir ortamda Arçelik, Tuzla Çayırova'da kurulu tesislerde çalışan 175 işçisi ile yollarını ayırdı.

3 Ocak Cumartesi günü fabrikada çalışan işçilerden 175'i gruplar halinde fabrikanın İnsan Kaynakları Müdürü Osman Faruk Kapu'nun odasına alındı. Büyük bir tedirginlik yaşayan işçilere müdür Osman Faruk Kapu işlerine son verildiğini bildirdi. Yine işçilerin aktarımına göre çıkarılacak personel sayısının 450'yi aşacağı bildirildi. Zira 450 rakamanı da telafuz eden isim Osman Faruk Kapu olmuş.

Koç Topluluğu'nun, sektöründe lider şirketi Arçelik'in Tuzla yerleşkesinde çamaşır makineleri üretiliyor.

Dünya genelinde 18 bin çalışanı olan Arçelik'in Tuzla'da bin 500'ü aşkın çalışanı bulunuyordu.

Arçelik kârlılkta rakip tanımıyor!

Bu arada Arçelik A.Ş., global rakiplerine göre kendi sektöründe dünyanın en kârlı şirketi olma konumunda. Arçelik A.Ş., 2008'in ilk yarısında 3,3 Milyar YTL konsolide ciro elde ederken, uluslar arası cirosunu yüzde 6,5 artırarak 871 Milyon Euro'ya yükseltti.

Arçelik A.Ş., 2008'in ilk yarısında 3,3 Milyar YTL konsolide ciroya ulaşırken, yurtdışı pazarlardan elde ettiği ciro 871 Milyon Euro olarak gerçekleşti. Şirketin, ilk altı aylık mali tablolarında vergi sonrası konsolide net kârı ise, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25,5 artarak 135 Milyon YTL olarak gerçekleşti.

Türkiye pazar liderliğini güçlendirmeye devam eden Arçelik A.Ş.; Doğu Avrupa, Rusya, Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki ülkeler başta olmak üzere, karlılığı yüksek ve gelişmekte olan bu pazarlardaki başarılı satış performansını 2008'in ilk yarısında da sürdürdü. Şirket 2008'de, bu bölgelerden elde ettiği konsolide cirosunu geçen yılın ilk yarısına göre yüzde 35 oranında artırdı.

Son iki aylık süreçte eleman çıkarma haberleri çığ gibi arttı. Türkiye ekonomisinin devlerinden Koç Topluluğu şirketleri de bu süreçte eleman çıkarma yoluna gitti.

Koç Holding 200 işçi çıkardı: Koç Holding'in Tuzla'daki RMK Marine Tersanesi'nde işten çıkarılan işçiler, işten çıkarıldıklarını giriş kartlarının çalışmaması sonucu öğrendiler. Sabah saatlerinde iş başı yapmak üzere tersaneye gelen yaklaşık 200 işçi “kart iptal etme” yöntemi ile işten çıkarıldı.

Grundig Elektronik 432 kişi çıkardı: Grundig Elektronik pazar daralması ve sektördeki teknolojik değişim sonucu işçilik yoğun CRT TV üretiminin azalarak, daha az işçilik gerektiren LCD TV'lerin üretilmesi nedeniyle 432 çalışanını işten çıkardı.

Otosan işçi çıkardı: Ford Otosan, İnönü'deki fabrikasında 300 işçiyi işten çıkardığını açıkladı. Neden olarak, üretimin yüzde 50'nin üzerinde düşmesi gösterildi. Geçtiğimiz Ramazan bayramı sonrasında işçilerinin yarısına ücretli izin vererek, üretiminin yüzde 50'sini bir süreliğine durduran Ford Otosan A.Ş. İnönü Fabrikası'nda şimdi de 300 işçinin işten çıkarıldığı açıklandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*