Arçelik Çin'de yatırım yapacak

  • Giriş : 30.07.2007 / 11:00:00

Arçelik, Çin'de çamaşır makinesi üretim kapasiteli bir tesise sahip olan Changzhou Casa - Shinco Electrical Appliances Co. Ltd. şirketi hisselerinin tamamını 60 milyon yuana (8 milyon dolar) satın aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çin'deki yerel otoritelerin anlaşmayı onaylamasının ardından hisse devrinin en fazla iki aylık bir dönemde tamamlanması bekleniyor.

Hisse alımı, Arçelik'in Hollanda'da kurulu iştiraki Ardutch B.V kanalı ile gerçekleşecek. Bu amaçla Ardutch B.V.'de toplam 12.5 milyon euro sermaye artırımı yapılmasına karar verildi.

Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik Genel Müdürü Aka Gündüz Özdemir, pazardaki hızlı büyüme, ucuz üretim imkanları ve Türkiye'den ulaşılamayan bölgelere olan lojistik avantaj nedeniyle Çin'in yatırım açısından cazip bir ülke olduğunu vurguladı.

Özdemir, Arçelik'in uzun zamandır Türkiye'den yaptığı ihracat ile Çin pazarında yer aldığını, bu yatırım ile büyüme stratejilerinde önemli bir yer tutan Çin pazarında büyüme hızını artıracaklarını ifade etti.

Özdemir, bu yatırımın ilk hedefinin Çin piyasasında büyümek olmakla birlikte, şirketin Kuzey Amerika ve Asya Pasifik bölgeleri için öngördüğü büyüme stratejisi kapsamında da önemli bir adım atılmış olduğunu belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious