Arda destek görememekten yakındı

  • Giriş : 03.04.2007 / 00:00:00

Galatasaray'ın milli futbolcusu Arda Turan, “Kötü günümde destek göremedim” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Arda Turan, futbolda alınan kötü sonuçlar sonrası insanın kendine güveninin ve moral motivasyonunun kaybolduğunu, buna kişisel olarak bakılmaması gerektiğini belirterek, “Kötü günümde destek göremedim” dedi.

Arda, Futbol Federasyonu'nun aylık resmi yayın organı Tam Saha Dergisi'nin nisan sayısında yer alan röportajında, futbolun bir takım oyunu olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: “Galatasaray olarak sezonun ilk yarısında daha iyi organize olmuştuk, ama kötü sonuçlar alınca insanın kendine güveni ve moral motivasyonu kayboluyor. Buna kişisel olarak bakmamak lazım. Bu olumsuzluğu takım halinde yaşıyoruz, ama hayatta her şey var ve toparlanabiliriz. Bunu insanlara anlatmamız gerekir. Bunu söylemek çok acı, ama insanların sadece iyi günümde yanımda olduğunu düşünüyorum. Kötü günümde bir destek göremedim.”

Bir futbolcunun her maçta gol atmasının ya da asist yapmasının çok zor, hatta imkansız olduğunu ifade eden Arda, “Ama benim vicdanım bugünkü kötü durumumda bile rahat. Çünkü sahaya çıktığım zaman sonuna kadar en iyi mücadeleyi veriyorum. Eğer o gün kaybetmişsek de soyunma odasına geldiğimiz zaman çok üzülüyorum. Çünkü ben hasta bir Galatasaraylıyım. İsteyen istediğini söyleyebilir ve istediği gibi eleştirir ama benim vicdanım rahat” diye konuştu.

“LİDER OYUNCU GİBİ OYNUYORUM”

Arda Turan, kendisi için “Bu yükü kaldıramıyor” denildiğini, ancak aynı düşüncede olmadığını söyledi.
“Altyapıdan gelmiş bir oyuncu gibi değil, takımın bir lider oyuncusu gibi oynuyorum” diyen Arda, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kendime güveniyorum. Hatalar da yapıyorum, ama iyi niyetimden kuşku duyulmamalı. Genç ve yıldız adayı olarak gösterilen bir oyuncunun sorumluluğu elbette çok. Takımın kazanması için bir şeyler yapman gerekiyor. Asist yapmamı ve gol atmamı bekliyorlar, ama ben böyle düşünmüyorum. Ben mücadele ediyorum. İsterse sezon sonuna kadar rezil oynayayım, ama Galatasaray şampiyon olsun.”

“KAYSERİ ERCİYESSPOR MAÇINDA ÇOK ÜZÜLDÜM”

Kayseri Erciyesspor maçında yaşadığı olayın kendisini çok üzdüğünü anlatan Arda, bu karşılaşmada insanların, Türkiye'ye UEFA Kupası'nı getiren oyuncuları yuhaladığını dile getirdi.

Arda, “Ben daha hiçbir şey yapmadım” derken, “Belki daha kötü şeyler de olabilir. Para atabilirler, toplu halde küfür yiyebilirim” ifadelerini kullandı.

Arda, şöyle devam etti: “Ama o döneme göre kendimi daha güçlü ve olgun hissediyorum. Elbette hatalar yapıyorum ve kaçınılmaz biçimde yine yapacağım, ancak üzüntüm şu; Galatasaray taraftarlarının içinden birkaç kişi bana küfrediyorsa, Aydın, Mehmet Güven, Ferhat, Oğuz, Özgürcan, Mülayim, Cafercan, Uğur Erdoğan, Zafer Şakar sahaya çıktıklarında hangi güvenle oynayacak? Siz bana destek vermezsiniz, genç oyunculara destek vermezseniz bu oyuncular nasıl oynayacak? Hocayla birlikte gördük, bütün tribünün önünde adam küfür ediyordu ve ona katılan başkaları da vardı.

Galatasaray altyapısından yetişmiş bir futbolcuyum. O maçta, takımda oynamaya başlayalı 6-7 ay olmuştu. Bu süreçte takımın için iyi şeyler yapmışsın. Her şeyini veriyorsun. İnsanların bir bakması lazım. Ben o maçta korner bayrağını dikerken ellerim titriyordu. Zaten bayrağı ilk etapta yerine takamadım. İnsanlar bunu hiç düşünmüyor. Sanıyorlar ki biz hiç üzülmüyoruz. Maçtan sonra sabah 5'e kadar arkadaşlarımızla oturduk ve birbirimizi eleştirdik, neden kötü gittiğimizi konuştuk. İşte Florya'nın havasını görüyorsunuz. Herkes elenmenin üzüntüsünü yaşıyor, ama onlar bu oyunculara küfür ediyor.”

O maçın etkilerini hala yaşadığını anlatan Arda, “Şimdi o kadar kötü durumdayım ki, bundan sonra kötü oynayacağım bir maçta taraftarların nasıl davranacağını düşünüyorum” dedi.

Arda, “Bu kadar çok puan kaybını nasıl açıklıyorsun? Sadece şanssızlıkla izah etmek mümkün değil, çünkü birçok maçta sezonun ilk yarısındaki futbolunuzu oynayamadınız?” sorusu üzerine de, kötü olduklarını itiraf etti.

“AVRUPA'YA GİTMEYİ ÇOK İSTİYORUM”

Avrupa'ya gitmeyi çok istediğini söyleyen Arda, ama bu transferden Galatasaray'ın olabildiğince çok para kazanmasını istediğini kaydetti. Arda, başlangıçta oynayabileceği bir takıma gitmeyi düşündüğünü dile
getirirken, daha sonra Avrupa'nın büyük takımlarından birine transfer olmayı istediğini anlattı.

Avrupa'da ilk tercihinin İngiltere olduğunu belirten Arda, mümkün olursa Emre'nin takımı Newcastle United takımına transfer olmayı istediğini söyledi.

Bordeaux maçında yaşadığı olaydan büyük ders aldığını da vurgulayan Arda, ”19 yaşında bir oyuncu Şampiyonlar Ligi'nde iyi oynadığı bir dönemde neden kafa atar, ben buna üzülüyorum, ama büyük ders aldım. Öğreniyorum işte. Allah bana böyle şeyler yaşatıyor ki güzel şeyleri öğreneyim diye. Bu tip olayları erken yaşamam da önümdeki Futbol hayatım adına önemli dersler çıkarmamı sağlıyor” şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious