Ardahan Valisi belediye başkanlarına sert çıktı

  • Giriş : 06.06.2006 / 00:00:00

Ardahan Valisi Murat Yıldırım, çevre toplantısına katılmayan belediye başkanlarını sert bir şekilde eleştirerek, herkesin temiz bir çevrede yaşama hakkı olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çevre Orman İl Müdürlüğü tarafından Dursun Akçam Kültür Merkezi Konferans Salonu'nda düzenlenen çevre konulu toplantıya öğrenci ve daire amirlerinin dışında kimsenin katılmamasına kızan Yıldırım, belediye başkanlarını çevre konusunda duyarlı davranmamakla suçladı ve 28 Mart'ta seçim olabileceği sinyalini verdi.

Yıldırım, "Bugün gerek dünyada, gerekse de ülkemizde her geçen gün çevre bilinci gelişmektedir. Ancak üzülerek ifade edeyim, 20 bin nüfuslu olan Ardahan ve ilçelerinde belediyelerimiz çevre temizliğini hakkıyla yerine getiremiyorlar. Bunu burada söylemekten kaçınmanın manası yoktur. Küçük bir il olan Ardahan tertemiz, pırıl pırıl bir şehir neden olmasın, bunu engelleyen bir şey mi var? Belediye yasaları yürürlükte, belediye teşkilatı iş başında ama görüyorum ki belediye yetkililerimizden hiç biri burada bulunmuyor. Demek ki belediyelerimiz, ya çevre sorunlarını halletmişler, ya da çevre sorunlarına pek aldırış etmiyorlar. Belki de halletmek için gece gündüz uğraşıyorlar ki, burada bir yetkili bile bulundurma gereğini duymuyorlar." dedi.

Çevre ve Orman Bakanlığı'nın bütün yerel yönetimlere defalarca genelge gönderdiğinin altını çizen Vali Yıldırım, "Bu genelgede belediye başkanlarının evsel atıkların toplanması, çöplerin toplanması, depolanması ve yok edilmesi konusunda yapacakları projelere yardımcı olacaklarını, kredi ve proje desteği vereceklerini belirtmişler. Ama üzülerek söylüyorum bazı belediye başkanlarımız bu konuya halen duyarsız davranıyorlar. 'Efendim benim belediyem küçük, bütçem küçük' diyorlar. Sen de projeyi küçük yaparsın. Ardahan'daki 9 belediye başkanına birden sesleniyorum; temiz, sağlıklı bir çevrede yaşama hakkımız var. Birde bakarsınız 28 Mart'ta millet seçim sandığını ortaya koymuş olabilir. Başkanlarımız biraz daha çevre konusunda dikkatli davransınlar. İçme suyu, kanalizasyon konularında vatandaşlarla, esnafla, tüccarla, kendisine oy versin vermesin, her mahalleye hizmet götürmek mecburiyetindedirler. Onun için iş başına gelmişler. Onlardan daha ciddi çevre hizmeti bekliyoruz." diye sözlerini tamamladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious