Ardahan'da yağan dolu, martıları öldürdü

Ardahan'da yağan dolu, martıları öldürdü.11688
  • Giriş : 02.06.2008 / 10:11:00

Ardahan'da geçtiğimiz hafta yağan ceviz büyüklüğündeki dolunun, Çıldır Gölü'ndeki bir çok martının ölümüne ve yaralanmasına neden olduğu ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gökten bir mermi gibi yağan dolu taneleri, Çıldır ilçesini beyaza bürürken bir çok evin camının da kırılmasına neden oldu.

Çıldır Gölü ve Adaları'nı Geliştirme Güzelleştirme Dernek üyesi Kinyas Balekşioğlu, Göl ve adaların martı mezarlığına dönüştüğünü belirtti. Sandalla adalara giderek bölgede araştırma yapan Kinyas Balekşioğlu ölen bir martı yavrusunu eline alınca martıların saldırısına uğradı. Ölen ve yaralı martıları belirleyemeden diğer dernek üyeleriyle birlikte bölgeden ayrılmak zorunda kalan Balekşioğlu, yaralı martıların toplatılarak tedavi altına alınması gerektiğini aksi takdirde açlıktan ölecekleri ya da tilkilere yem olacağını bilerterek şunları söyledi: 27 Mayıs'ta Ardahan'ın Çıldır ilçesine yağan ceviz büyüklüğünde dolu Çıldır Gölü ve adalarında yaşayan çok sayıda martının ölümüne neden oldu. Dernek üyeleri ile birlikte küçük bir araştırma yaptığımızda ölen martılar kadar kanadından yaralandığı olduğu için uçamayanlarıda tespit ettik. Yaralı martılar biran evvel toplatılıp bakıma alınmalı. Yoksa bunlarda açlıkan ölür ya da tilkilere yem olur. Ölen bir martı yavrunun resmini çekmek için elime aldığımda ise diğer martıların saldırısına uğradık. Zarar görmeden bölgeyi terketmek zorunda kaldık."

Dernek üyeleri, ölen martıların toplatılmadığı takdirde istenmeyen hastalıklara sebep olabileceğinden korttuklarını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious