Ardiyeciler Sanayi Sitesi'nde büyük bir facia ucuz atlatıldı

Ardiyeciler Sanayi Sitesi'nde büyük bir facia ucuz atlatıldı.29539
  • Giriş : 07.05.2008 / 08:09:00

Yüksek gerilim hattından kopan kablolar, üstü açık kimya deposuna düştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kablolardan çıkan kıvılcımlar kimyasallara değince patlamalar meydana geldi. Çıkan yangında çok sayıda kişi dumandan zehirlendi.. 

İkitelli MASKO Sanayi Sitesi'nin karşısında bulunan Ardiyeciler Sanayi Sitesi'nde dün büyük bir facia ucuz atlatıldı. Sitede bulunan "Üstüngel Kimyasal Madde" şirketine ait tek katlı deponun üzerinden geçen yüksek gerilim hattı koparak bidonlar içerisinde bulunan kimyasal maddelerin üzerine düştü. Kıvılcımlar çıkaran kabloların kimyasal maddelere değmesiyle art arda patlamalar oldu, 500 metrekarelik depoda yangın çıktı. Yangının depoyu sarmasıyla birlikte patlamalar arttı.

MADDİ HASAR BÜYÜK

Meydana gelen yangına Başakşehir, Kocasinan ve Bakırköy itfaiyeleri müdahale etti. Olay sırasında çevredeki çok sayıda araçta da maddi hasar meydana geldi. Dumandan zehirlenen ve aralarında itfaiye erleri, polis memurları ve vatandaşların bulunduğu çok sayıda kişi hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındı. Olay yerine arama kurtarma ekipleri de gönderildi. Yangının kontrol altına alınmasının ardından bazı vatandaşlar, "Buradan yüksek gerilim hattı geçiyor. Bir facia da olabilirdi. Buna da şükür ki, ucuz atlatıldı. Büyük bir gürültüyle patlama oldu. İşyerlerimiz sallandı. Dumandan etkilenen ve yaralanan kişileri hastaneye gönderdik" diye konuştu.

ÖLÜ, YARALI YOK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Basın Danışmanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada da 20 dönüm açık arazi üzerinde yer alan ve çeşitli kimyasal maddelerin bulunduğu depoda çıkan yangının Başakşehir İtfaiye Grubu'na saat 14.20'de ihbar edildiği ve ilk ekibin 3 dakika sonra olay yerine ulaştığı belirtildi. Açıklamada, su ve köpük kullanılarak yangının kısa sürede söndürüldüğü, ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious