Arefe, işportacının yüzünü güldürdü

  • Giriş : 22.10.2006 / 00:00:00

Samsun'da Arefe günü çarşı ve pazarlarda yaşanan yoğunluk, işportacı esnafın yüzünü güldürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yüksek fiyatlar nedeniyle mağazalara yaklaşamayan dar gelirli vatandaş, Mecidiye ve Fatih Sultan Mehmet Çarşısı'nda kurulan işporta tezgahlarına yöneldi. Büyük mağazalarda 30-40 milyon liradan satılan kazağı işporta tezgahında 5-15 milyona bulan vatandaş, alışveriş tercihini işportacıdan yana kullandı. Çocuklara yönelik kıyafetlerde ise büyük talep yaşandı gözlendi. Arefe günün pazar gününe rastlması nedeniyle bazı büyük mağazaların kapalı olması, işportacı esnafın işini daha da arttırdığı belirtildi.

Vatandaş işporta tezgahından çok düşük fiyatlara alışveriş yapmalarına rağmen, yinede sıkı pazarlık yapmayı ihmal etmediği dikkat çekti. Birçok büyük mağaza ise müşterisini memnun edebilmek ve müşteri çekebilmek amacıyla fiyatlarda indirim, kredi kartı imkanı ve taksit sayısını artırarak kolaylık sağladı.

10 yıldır çarşılarda giyim üzerine tezgah açarak geçimini sağladığını söyleyen esnaf Ahmet Doğan, satışlardan memnun olduğunu belirterek: "Bu da bayram bereketi, kısa sürelide olsa biraz bizim yüzümüz gülsün. Büyük esnaf her zaman kazanır. Bizim mekanımız olmadığı için sadece çarşı Pazar günlerini değerlendirebiliyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious