Arı kaybı ABD sofralarını tehdit ediyor

  • Giriş : 03.05.2007 / 00:00:00

ABD Tarım Bakanlığı yetkilileri, balarısı nüfusunun dörtte birini son birkaç ay içinde esrarengiz biçimde yitiren ABD'nin ciddi beslenme kriziyle karşılaşabileceğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Arıların yok olmasının nedenini araştıran yetkililer, durumun ülkenin gıda güvenliğine çok büyük ve genel bir tehdit oluşturduğunu açıkladı.

Açıklamada, insan için gereken besinlerin yaklaşık üçte birinin böcekler aracılığıyla döllenen bitkilerden geldiği, bu şekilde yapılan döllenmenin yüzde 80'inin de bal arıları tarafından gerçekleştirildiği kaydedildi.

Balarılarının ABD gıda sektörüne katkısının parasal değerinin ise yılda 15 milyar doları bulduğu tahmin ediliyor. Bitkilerin döllenmesine başka arı türleri ve başka böceklerin de aracılık ettiği, ancak, balarısının yok olmasından doğacak boşluğu dolduramayacakları belirtiliyor.

Tarım Bakanlığı arıcılık ve döllenme programı yöneticisi Kevin Hackett, balarılarının yok olmasının önüne geçilemediği takdirde ABD nüfusunun 'su ve ekmeğe talim edebileceği' uyarısında bulundu.

90'dan fazla sebze-meyve

Tarım uzmanları, başta elma, ceviz, soya fasulyesi, brokoli, kereviz, kabak, salatalık gibi gündelik yiyecekler olmak üzere 90'dan fazla sebze-meyve türünün üremek için böceklerin aracılığına bağımlı olduğunu, balarısı nüfusunun ciddi bir şekilde azalmasının bu ürünlerin miktarında da azalmaya yol açacağını belirtti.

Sığır yemi olarak yaygın biçimde kullanılan yoncanın da bu ürünler arasında bulunduğunu hatırlatan uzmanlar, bal arılarının yok olmasından hayvancılığın ve et üretiminin de nasibini alacağını vurguluyor.

Bilim çevrelerinde 'Kovan Çöküş Düzensizliği' adı takılan esrarlı yok oluşun nedenini saptamak için yapılan araştırmalar hala sonuç vermedi.

Geçmişte görülen toplu arı ölümlerin aksine, ortadan kaybolan arıların cesetlerinin bulunamadığına dikkat çeken bilimadamları, bu toplu yok oluştan bilinmeyen bir virüsün, bakterinin, parazitin ya da tarım ilaçlarının yahut hepsinin birden sorumlu olabileceğini belirtiyor.

ABD'de ilk kez geçen Kasım ayında fark edilen toplu arı yok oluşu daha sonra Brezilya, Kanada ve bazı Avrupa ülkelerinde de rapor edilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious