Arı kuşlarının korkulu rüyası oldu

Arı kuşlarının korkulu rüyası oldu.19927
  • Giriş : 10.05.2008 / 12:53:00

Batman'ın Kozluk ilçesinde yıllardır arıcılıkla uğraşan geçici köy korucusu arı kuşlarına savaş açtı. Arı kovanlarına dadanan kuşlar nedeniyle bal üretiminin yarı yarıya düştüğünü belirten Korucu, görev dönüşü ruhsatlı tüfeği ile pusuya yatmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kozluk Tepecik Mahallesi'nde uzun yıllardır Arıcılık ile uğraşan köy korucusu Mustafa Çetinbaş, bal arılarına saldıran arı kuşlarının köklerini kazımaya yeminli olduğunu söyledi.

Günde en az 30 kuşu vurduğunu söyleyen Çetinbaş, arılarını yiyen kuşlar için, "Ya onlar beni bitirecek ya da ben onları bitireceğim." dedi.

Görev dönüşü eline aldığı ruhsatlı av tüfeğiyle pusuya yatan Çetinbaş, başka çaresinin olmadığını söyledi. Gece gündüz demeden Arı kuşları ile mücadele ettiğini belirten Çetinbaş, yaklaşık yüz arı kovanı bulunduğunu belirterek, arılara saldıran kuşlar nedeniyle Bal üretiminin düştüğünü ifade etti.

Arı kuşu, arı kuşugiller (Meropidae) familyasından Merops cinsini oluşturan temel besinleri arılar olan kuş türlerinin ortak adıdır. Açık alanların sivri gagalı, uzun gövdeli ve uzun kuyruklu kuşlarıdır. Yatay kum tünellerine ya da toprak oyuklarına yuva yapar, arılar ve diğer böceklerle beslenirler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious