Arif Sağ, "Altın Bağlama"yı almaya gitti

Arif Sağ,
  • Giriş : 06.07.2008 / 14:58:00

Türk Halk Müziği sanatçısı Arif Sağ, ''Türkiye'deki varlığımı Nida Tüfekçi'ye borçluyum'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Arif Sağ, bu yıl ilki düzenlenen "Nida Tüfekçi Altın Bağlama Kültür ve Sanat Ödülü" kapsamında verilen Jüri Özel Ödülü'nü almak üzere Yozgat'a geldi.

Ödül töreni öncesi Yozgat Milli Parkı Çamlık'taki otel lobisinde Yozgat Valisi Amir Çiçek ve diğer sanatçı arkadaşlarıyla sohbet eden Arif Sağ, Nida Tüfekçi'nin büyük bir sanatçı olduğunu ve kendisiyle birlikte birçok kişinin elinden tuttuğunu söyledi.

Nida Tüfekçi'nin Türk Halk Müziği'nin gelişmesinde, yeni sanatçıların yetişmesinde büyük emekleri bulunduğuna işaret eden Sağ, Yozgat halkının hocasını bu denli sevmesinden gurur duyduğunu, aynı zamanda da "kıskandığını" belirtti.

Arif Sağ, şöyle devam etti:

"Benim Türkiye'de varlığımın nedeni Nida Tüfekçi. Nida Tüfekçi olmasaydı ben belki de İstanbul'da basit bir kabadayı olurdum. Eğer İstanbul'a geldiğim zaman onunla tanışmamış olsaydım, bana bu işleri, hayatı sevmeyi, sanatı sevmeyi öğretmeseydi...

Yani o yıllarda ben 14 yaşında İstanbul'a geldim. Bir sürü insan, bir sürü rezilliklerin içine düştü. Nida Tüfekçi, bize sırf sanatsal anlamda değil, hayatı anlatma, hayatı tatma adına da çok şeyler katmıştır. Ben varlığımı Nida Tüfekçi'ye borçluyum."

Vali Çiçek de bu yıl Nida Tüfekçi adına ilkini düzenledikleri ödül töreninde, Arif Sağ'ın Jüri Özel Ödülü'ne layık gördüğünü belirterek, "Yozgat sanatçısına her zaman sahip çıkmıştır, bundan sonra da daha fazla sahip çıkacaktır" diye konuştu. Çiçek, daha sonra sanatçı Arif Sağ'a ödülünü verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious