Arika Diplomasi Ödülü Topuz'a

Arika Diplomasi Ödülü Topuz'a.12934
  • Giriş : 20.11.2008 / 23:07:00

''Afrika Diplomatik Akademisi (ADA) 2008 Barış ve Dostluk Ödülü'', Kadir Has Üniversitesinde düzenlenen törenle Hıfzı Topuz'a verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Üniversiteden yapılan yazılı açıklamaya göre, Cibali Merkez Kampusü'nde bugün gerçekleştirilen törende konuşan ADA Başkanı Dr. Benoit Ngome, ADA'nın, birçok Afrika hükümeti ve uluslararası organizasyon tarafından desteklendiğini belirtti.

ADA'nın, tüm dünyada barış, dostluk ve kalkınmanın gelişmesi için çaba gösterdiğini kaydeden Ngome, Türkiye'nin dünyadaki rolü üzerinde çok önemli bir yere geleceğine inandığını vurguladı.

İlki düzenlenen Dostluk ve Barış Ödülü'nün Hıfzı Topuz'a verilmesinin en uygun karar olduğunu ifade eden Ngome, ''Hıfzı Topuz'un, 1960'tan beri Afrika'da sürdürdüğü çalışmalar ve Afrika'yla ilgili kitapları, Afrika'nın başka kültürler tarafından tanınmasına büyük katkıda bulundu'' dedi.

Hıfzı Topuz, bu ödülün, bugüne dek aldığı en anlamlı ve değerli ödül olduğunu belirterek, Afrika'ya ilk kez bağımsızlık hareketlerinin yeni başladığı yıllarda gittiğini anlattı.

Bağımsız Afrika fikrine çok ümit bağladığını bildiren Topuz, konuşmasında, bölgeye duyduğu yakınlığı da dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*