Arılar toplu halde ölüyor

Arılar toplu halde ölüyor.15007
  • Giriş : 21.06.2008 / 17:17:00

Bitlis'te son zamanlarda görülen arı ölümleri üreticiyi maddi zarara soktu. Bilim adamları ise yaptığı bir araştırmada insanlığın arılara ne denli muhtaç olduğunu gözler önüne serdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Balı ile ünlü Bitlis'te son zamanlarda görülen arı ölümleri üreticiyi maddi zarara soktu. Bilim adamları ise yaptığı bir araştırmada insanlığın arılara ne denli muhtaç olduğunu gözler önüne serdi.

Dünya üzerinde yaklaşık 130 bin bitkinin döllenmesini sağlayan arıların yavaş yavaş ortadan kaybolmasıyla doğal hayatın da son bulacağını belirten bilim adamları, arıların doğal hayat için ne denli önem taşıdıklarını belirtiyor.

Bitlis'in Güroymak ilçesine bağlı Kaleli, Yamaç, Üzümveren, Taşüstü, Güzelli ve Özkavak köylerinde yaşanan arı ölümleri arıcıları tedirgin ediyor. Köylerinde yaklaşık 4000 kovanın bulunduğunu, kovanlardaki arıların yüzde 90'ının öldüğünü belirten arıcılar, yaşanan ani ölümlerinin sebeplerini bir türlü bulamıyor. Bölgede arıcılık yapan Cahit Caf, bu yıl 50 kovanından sadece 10 tanesinde arılarının ölmediğini belirtti. Kendisini bölgedeki en şanslı arıcı olarak gördüğünü belirten Caf, arıların toplu bir şekilde ölmesi ve kaybolmasıyla ilk defa karşılaştığını söyledi. Arıların toplu ölümleri ve ortadan kaybolmaları sonucu yaklaşık 500 bin YTL civarında bir zarara uğradıklarını belirten Caf, sebebi bilinmeyen bu gelişmeden dolayı bütün üreticilerin şaşkın olduğunu söyledi. Her bir kovandan 30 kilo civarında bal alınabildiğini belirten Caf şunları söyledi: "Yıllardır arıcılıkla uğraşıyorum ama ilk defa böylesi bir durumla karşılaşıyorum. Çocuklarım gibi sevdiğim arılarımı her gün süpürgelerle süpürerek çöpe atmak zoruma gidiyor. Arı ölümlerine bugüne kadar bir açıklama getiremedik."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious