Arınç, Anayasa Mahkemesi'nin kararını yorumladı

Arınç, Anayasa Mahkemesi'nin kararını yorumladı.9444
  • Giriş : 06.06.2008 / 19:10:00
  • Güncelleme : 06.06.2008 / 19:02:34

Bülent Arınç, Anayasa Mahkemesi'nin kararını 'Tüylerim diken diken oldu' şeklinde yorumladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

AK Parti MYK genel merkezinde toplantı öncesi gazetecilerle konuşan Bülent Arınç, Anayasa Mahkemesi'nin kararını 'Tüylerim diken diken oldu' şeklinde yorumladı.

Arınç'ın sözleri şu şekilde;

'Dün bildiğiniz gibi Anayasa Mahkemesi daha önce Meclis'imizden büyük bir mutabakatla geçen değişikliği iptal etti. Bu iptal kararı 9'a karşı 2 oyla alındı. Henüz gerekçesine görmedik. Hukuka aykırı ve vahim bir karar. Çünkü bu değişiklikler 400 küsur milletvekilinin katıldığı 411 oyla bir mutabakatla alınmıştır. Yasama yetkisi TBMM'ye aittir ve bu yetki devredilemez. Mahkeme bu kararıyla Anayasa'nın 7. maddesini ihlal etmiştir. Vahemet buradadır. Yasama yetkisi ancak Anayasa Mahkemesi'nin izin verdiği ölçüde yasama görevini yapacaktır. Meclis Başkanlığı yapmış birisi olarak tüylerim diken diken oluyor. Anayasa Mahkemesi nasıl bir karar verebilir ki yetkisini milletinden alan Meclisimiz yok sayabilir. Bu kararla hakimiyetin artık millette değil yargıçlardır.Böyle bir sisteme Cumhuriyet denebilir mi?'

Arınç bu açıklamanın ardından kendisine soru yönelten gazetecilere, 'Gördüğünüz gibi şu an çok sinirliyim' diyerek yanıtlamadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious