Arınç, içtüzük değişiklik teklifine son şeklini verdi

  • Giriş : 29.05.2006 / 00:00:00

TBMM Başkanı Bülent Arınç, bir yıllık çalışmadan sonra hazırladığı ve görüş bildirmeleri için siyasi partilere gönderdiği içtüzük değişiklik teklifine son şeklini verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Meclis'te bir basın toplantısı düzenleyen Bülent Arınç, son şeklini verdiği içtüzük değişiklik teklifini bu hafta içinde TBMM Başkanlığı'na vereceğini açıkladı. 1973 tarihinde çıkarılan mevcut içtüzüğün 9 kez değiştirildiğini, bunun haricinde 48 ayrı değişiklik teklifinin hazırlandığını anlatan Bülent Arınç, bu durumun, mevcut içtüzüğün iyi çalışmadığının bir göstergesi olduğunu kaydetti. Arınç, mecut içtüzükteki bazı maddelerin yoruma açık, muğlak, kötüye kullanılmaya elverişli olduğunu söyledi.

Bir yıllık bir çalışmadan sonra hazırladığı İçtüzük değişiklik teklifini bu yılın başından itibaren Meclis'te grubu bulunan veya temsil edilen CHP, AK Parti, ANAVATAN, DYP, SHP ve HYP'ye, görüş ve önerilerini bildirmeleri için ilettiğini hatırlatan Bülent Arınç, AK Parti, ANAVATAN, DYP, SHP ve HYP'nin görüşlerini kapsamlı olarak kendisine iletmesine rağmen CHP'den bir görüş gelmediğini söyledi.

Teklifi iletmek için CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile yaptığı görüşmeyi hatırlatan Bülent Arınç, "Baykal ve ekibiyle yaptığımız ilk görüşmede, Sayın Baykal bundan memnun olduğunu, bir İçtüzük değişiklik teklifinin yararlı olacağını söylemişti. Daha sonra Ali Topuz başkanlığında bir komisyon tarafından teklifimizin incelendiğini duyduk. Ancak aradan geçen 5 ay boyunca bir görüş iletmediler. En son bir iki gün daha, bir iki gün daha müsaade istediler. Sonunda konuyla ilgili CHP'den bir mektup geldi. Bu mektupta, 'Biz görüş bildirmeyeceğiz' deniliyordu. CHP'nin bu tavrının ne anlama geldiğini kamuoyu çok iyi taktir edecektir" şeklinde konuştu.

Son şeklini verdiği içtüzük değişiklik teklifi hakkında bilgi veren Bülent Arınç, teklifle mevcut İçtüzük'te 97 maddenin değiştirildiğini, 20 maddenin çıkarıldığını, 7 yeni maddenin eklendiğini kaydetti. Arınç, yaptıkları değişikliklerle iyi işleyen, suistimallere yol açmayan, katılımcı, söz hakkına önem veren bir içtüzük oluşturmayı hedeflediklerini bildirdi.


İçtüzük değişiklik teklifiyle getirilen yenilikler hakkında bilgi veren Bülent Arınç, görevini kötüye kullandığı veya tarafsızlığını kaybettiği düşünülen Meclis Başkanı için 'Güvensizlik Önergesi' verilebileceğini ve Genel Kurul'da yapılacak 'Güvensizlik oylaması' ile Meclis Başkanı'nın görevden düşürülebileceğini söyledi. Görüş bildiren birçok partinin bu maddeye karşı çıktığını ifade eden Arınç, Meclis Başkanı'nın kendisini denetime açmasına büyük önem verdiğini kaydetti.

Teklifle birlikte 16-17 olan TBMM ihtisas komisyonlarının sayısının 12'ye indirileceğini anlatan Arınç, Anayasa ve Adalet Komisyonları ile Dilekçe ve İnsan Hakları Komisyonları gibi bazı komisyonların birleştirileceğini söyledi.

İçtüzük değişikliğiyle birlikte Meclis'in çalışma saatleri ve düzeninin de değişeceğini belirten Bülent Arınç, teklife göre Meclis'in her ayın 1'i ile 20'si arasında, haftada 3 gün yerine 4 gün çalışacağını, çalışma saatlerini 14.00-19.00 saatleri olacağını kaydetti. Meclis'in bu süre içinde her hafta bir gün, her gün 1 saat daha fazla çalışacağını vurgulayan Arınç, ayın 20'sinden sonra milletvekillerinin seçim bölgeleriyle ilgili çalışmalara daha çok vakit ayırabileceğini bildirdi.

Meclis Araştırma Komisyonu çalışmalarını daha fonksiyonel hale getirildiğinin altını çizen Bülent Arınç, araştırma komisyonlarının yapılan değişiklikle ticari sır ve devlet sırrı kapsamına giren konularda da araştırma yapabilmesinin önünün açıldığını söyledi. Arınç, araştırma komisyonu raporlarının yürütme tarafından nasıl değerlendirildiğinin, 6 ay içinde yürütmeden istenilecek bir rapor ile denetleneceğini dile getirdi.

Hazırlanan teklifle, milletvekilinin istemesi halinde yasama dokunulmazlığının kaldırılabileceğini ifade eden Arınç, suç sayılsın veya sayılmasın siyasi etikle bağdaşmayan hareketlerde bulunan milletvekillerinin davranışlarını incelemek üzere bir 'Etik Kurul' oluşturulmasının öngörüldüğünü bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious