Arınç, İzlanda'da Türklerle bir araya geldi

Arınç, İzlanda'da Türklerle bir araya geldi.10744
  • Giriş : 28.05.2009 / 09:37:00

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İzlanda'da yaşayan Türklerin iki ülke arasında gönüllü elçiler olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


İzlanda'nın başkenti Reykavik'teki Tjörna göleti kenarında belediyeye ait tarihi bir binada bu ülkede yaşayan Türklerle bir araya gelen Arınç, bu vatandaşların İzlanda ile Türkiye arasında gönüllü elçiler olduğunu belirtti ve şunları söyledi:

"Sizler gönüllü elçilerimizsiniz ve olmaya devam edeceksiniz. İki ülke arasında dostluk köprüsü sizlerle beraber kurulacak. İzlanda ada ülkesi, Türkiye'ye uzak bir ülke. Her yıl 10 bine yakın İzlandalı Türkiye'ye turist olarak geliyor. Türkiye'den buraya gelenlerin sayısı çok az."

Arınç, eğitim konusunun dünyanın her yerinde çok önemli bir konu olduğunu kaydederek şöyle konuştu:

"Pek çok ülkede Türkoloji bölümleri, okullar hatta üniversiteler bile açıldı. Türkçe, son yıllarda çok cazip bir dil haline geldi. İleride daha büyük bir toplum olacağız İzlanda'da. Türkçeyi öğrenmeliyiz. Türkiye'yi tanımalı görmeli, ziyaret etmeliyiz. Burada derneğin önemi de büyük. Biz dünyanın her yerinde var olan ve orada ses getiren saygın bir topluluk haline geliyoruz. Burada düzenlenecek Türkçe kursları bu nedenle çok önem arz ediyor."

Türkiye'nin İzlanda ile olan ticaret hacminin çok zayıf olduğuna işaret eden Arınç, "İzlanda ile 10 milyon dolar civarında ticaret hacmimiz var. Bu da doğal; hem mesafe uzak, hem de Türkiye'nin İzlanda ile ticaret yapacak imkanlar pek fazla elimizde yok. Ancak İzlanda ile uluslararası teşkilatlar olan NATO ve Avrupa Konseyinde birlikteyiz. Geçmişte hükümetler arası işbirliği yapılmış" ifadesini kullandı.

Dünyanın pek çok ülkesinde önemli Türk toplumları olduğunu ifade eden Arınç, bazı ülkelerle ticaret hacimlerinden örnekler verdi.

Türkiye'nin 2005 yılından bu yana AB ile müzakere noktasında olduğunu ifade eden Arınç, "AB üyesi olmak istiyoruz ve bunun için çalışıyoruz. İzlanda'nın AB üyesi olmak istediğini duyduk. Tabii İzlanda ve diğer ülkeler daha şanslı. Avrupa ile bütünleşmeleri daha kolay oluyor. AB Türkiye için 40 yıllık macera, ancak son yıllarda gayet iyi mesafeler alındı" diye konuştu.

Dünyada süren ekonomik sıkıntıya işaret eden Arınç, şöyle dedi:

"Türkiye'de bu sıkıntıları hissediyor. Bize de yansıması oldu. Ancak bunlar da atlatılacaktır. Tedbir üstüne tedbir alarak, bu krizi en hafif şekilde atlatmak istiyoruz. Ekonomik olarak toplumsal ve kültürel anlamda da güçlü olmalıyız. İzlanda ve diğer ülkeler, bu krizden çok daha ciddi anlamda etkilenmişler. Ancak bunlar da atlatılacaktır."

Bülent Arınç, "Şu anda bu ülkede büyükelçiliğimiz yok, ancak belki buraya da ilerde açılabilir. İzlanda da bir ülke. Norveç Büyükelçiliğimiz burayla ilgileniyor. Afika'da birçok ülkede yeni yeni elçilikler açıyoruz. Elçiliklerimiz Türkiye'nin daha çok tanınmasını ve Türkiye ilgili daha güzel adımlar atılmasını temin ediyor" ifadesini kullandı.

Türkiye İzlanda Kültür Derneği yöneticisi Caner Köktürk de, İzlanda'da yaklaşık 45 Türk'ün yaşadığını belirterek, "İlk kez bir devlet büyüğümüzle İzlanda'da bir araya geldik. Sayın Arınç davetimizi kabul edip bizimle bir araya geldiği için çok mutluyuz. Yakında İzlandalılar için Türkçe kursları düzenleyeceğiz" dedi.

Bu arada Arınç'ın ikram ettiği Manisa mesir macunu, konuklar tarafından beğenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*