Arınç, Rusya'ya gitti

  • Giriş : 10.07.2006 / 00:00:00

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Rusya'ya gitti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Türkiye ile Rusya arasındaki son dönemde her alanda gelişen iş birliğinin, iki ülkenin çıkarlarına hizmet ettiği gibi içinde bulunduğumuz bölgenin güvenlik, istikrar ve kalkınmasına da katkıda bulunduğunu söyledi.

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Sergey Mironov'un resmi konuğu olarak bu ülkeye gitti. Hareketinden önce Esenboğa Havaalanı'nda bir basın açıklaması yapan Bülent Arınç, iki ülke arasındaki siyasi temasların her düzeyde artmasının ilişkilerimizin gelişmesinde son derece olumlu etkileri olduğunu kaydetti.

İki ülke Meclisleri arasındaki temas ve iş birliğinin Türkiye - Rusya ilişkilerini güçlendirici rol oynadığına dikkat çeken TBMM Başkanı Arınç "Uzun aradan sonra yapılacak bu ziyarete önem veriyoruz. Rusya ile her alanda gelişen iş birliğimizin, Meclislerimiz arasındaki ilişkileri de kapsamasına ve ikili temaslara süreklilik kazandırılmasında büyük yarar görüyorum" dedi. Meclislerin, ülkeler ve halklar arasındaki dostluk ve iş birliğinin geliştirilmesine katkıda bulunan kurumlar olduğunu ifade eden TBMM Başkanı Arınç, parlamentolardaki özellikle ihtisas komisyonları arasında karşılıklı temasların artırılmasına özel önem atfettiklerini söyledi.

Rusya ziyaretinde Federal Meclisi Federasyon Meclisi Federasyon Konseyi Başkanı Sergey Mironov ve Federal Meclisi Devlet Duması Başkanı Boris Grizlov, Başbakan Vekili Aleksandr Zhkov ve öteki üst düzey yetkililerle görüşmeler yapacağını belirten TBMM Başkanı Arınç, temaslarında sadece Parlamentolar arası ilişkileri değil, ikili ilişkileri tüm yönleriyle kapsamlı bir şekilde ele almayı öngördüklerini ve ayrıca güncel bölgesel ve uluslararası konularda da görüş alışverişinde bulunacaklarını ifade etti.

13 Temmuz Perşembe günü Türkiye'ye dönecek olan TBMM Başkanı Arınç'a Rusya ziyaretinde AK Parti Grup Başkanvekili İstanbul Milletvekili İrfan Gündüz, AK Parti Denizli Milletvekili Osman Nuri Filiz, Konya Milletvekili Ahmet Işık ve CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Yıldız ile TBMM görevlilerinden oluşan bir heyet eşlik ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious