Arınç, TÜRKSOY heyetini kabul etti

  • Giriş : 19.12.2006 / 00:00:00

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Türk Kültür ve Sanatları Ortak Yönetimi(TÜRKSOY) üyesi ülkelerin Kültür Bakanları ile temsilcilerinden oluşan heyeti TBMM'de kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TBMM Başkanlık Divanı Salonu'nda gerçekleşen kabule Türkiye, Azerbaycan, KKTC, Türkmenistan, Başkordostan, Kırgızistan, Kazakistan, Tıva, Saha Cumhuriyeti, Tataristan, Gagavuz Özerk Bölgesi ve Hakas Cumhuriyeti'nden Kültür Bakanları ve temsilciler katıldı. Kabulde konuşan Bülent Arınç, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un ev sahipliğinde yapılan TÜRKSOY toplantılarına katılan üyelerin Meclis'i ziyaret etmesinden büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti. TÜRKSOY'un, Türkçe konuşan ülkeler tarafından 1993 yılında kurulan bir kültürel birlik olduğunu anlatan Bülentü Arınç, "TÜRKSOY, siyasi bir kuruluş değildir. Merkezi Ankara'dır. Resmi dili Türkçe'dir. Amacı, Türkçe konuşan ülkeler arasında kültürel ilişkileri kurmak ve geliştirmektir. Ortak Türk kültürünü ve tarihini ortaya çıkarıp geliştirmektir" şeklinde konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün, TÜRKSOY'un daha etkin ve aktif çalışması konusunda verdikleri talimat gereği, yapımına 15 yıl önce başlanan TÜRKSOY Merkez Binası yapımının tamamlandığını ve dün açıldığını söyledi.

Kuruluşun tamamen kültürel bir kurulus olduğunu, amacının her yerdeki Türk kültür varlıklarını ihya etmek olduğunu dile getiren Atilla Koç, "Bu yüzden çalışmalarımız kimseyi tedirgin etmiyor. Geçen yıl Rusya'da yaptığımız toplantıda bunu sayın Putin de ifade etmişti." dedi.

TBMM Başkanı Bülent Arınç, toplantıya katılan ülkeler arasında ismi çok az duyulan ülkelerin de bulunduğunu belirterek, heyette yer alan Hakas Cumhuriyeti'nden ressam Aleskandır Kotosev'den ülkesinden bahsetmeni istedi. Hakas'ın 1996 yılında TÜRKSOY'a katıldığını, bundan sonra ülkedeki ressam, yazar ve sanatçıların çalışmalarının hız kazandığını ifade eden Kotosev, Hakas bölgesinin Rusya'da arkeolojik bir bölge olduğunu kaydetti. Hakasya'nın tarihinin 5 bin yıllık bir tarih olduğunu, Hakaslar'ın Sibirya'daki Türk halklarından biri olduğunu anlatan Kotosev, Hakas Cumhuriyeti'nin nüfusunun 650 bin olduğunu, Hakaslar'ın sayısının ise 73 bin olduğunu kaydetti. Aleskandır Kotosev, Hakaslar'ın dininin Şamanizm olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious