Arınç, Umman Sultan ile görüştü

  • Giriş : 26.11.2006 / 00:00:00

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Umman Sultanı Qaboos bin Said Al Said tarafından kabul edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TBMM Başkanı Arınç, gezisinin ikinci gününde Sultan Qaboos ile ikametgahında bir araya geldi. Görüntü alınmasına izin verilmesinin ardından basına kapalı olarak gerçekleşen görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkiler ele alındı.
Alınan bilgiye göre, Qaboos, Umman'ın, Türkiye'nin dostluğuna önem verdiğini ifade etti. Daha önce dönemin başbakanı Süleyman Demirel ve geçen yılda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü belirten Qaboos, Arınç'ın gelişinin, bu güzel anıları canlandırdığını söyledi.

Yunanistan Cumhurbaşkanı ile dün bir araya geldiğini anımsatan Qaboos, Cumhurbaşkanı'nın, Türk ve Yunan şirketinin, Umman'da ortak bir çalışma gerçekleştirdiğini söylediğini aktardı. Bunun üzerine Arınç da Qaboos'un desteği ile Türk iş adamlarının Umman'da çok daha iyi çalışmalar yapacağını vurguladı.

Qaboos, 1960'lı yıllarda tatilini geçirmek üzere İstanbul'a geldiğini, burada bir balıkçı lokantasında yemek yediğini ve yemekleri çok beğendiğini anlatarak, yeniden Türkiye'ye ziyarette bulunmak istediğini kaydetti. TBMM Başkanı Arınç da Türkiye ile Umman arasındaki ilişkilerin sürekli geliştiğine işaret ederek, Türk iş adamlarının burada başarılı çalışmalar yaptığını vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious