Arınç: 301. madde kaldırılabilir

  • Giriş : 23.01.2007 / 00:00:00

Meclis Başkanı Bülent Arınç, cuma günü öldürülen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in de yargılandığı 301. maddenin kaldırılmasına yeşil ışık yaktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Konunun Meclis gündemine gelmesi halinde en süratli şekilde değerlendirileceğini belirten Arınç, "301. maddenin tamamen kaldırılması ya da tamamen değiştirilmesi söz konusu olabilir. Biz buna sıcak bakarız." dedi.

Arınç dün, uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Hrant Dink'in ailesine ve Ermeni Patriği Mesrob Mutafyan'a taziye dileklerini iletti. Meclis Başkanı, başsağlığı ziyaretine Mesrob Mutafyan'dan başladı. Sabah saat 10.00 sularında Kumkapı'daki Türkiye Ermenileri Patrikliği binasına giden Arınç, patrikhane yetkilileri tarafından kapıda karşılandı. Patrik Mutafyan, 20 dakikalık görüşmenin ardından Arınç'ı kapıya kadar uğurladı. Arınç, buradan Dink'in Bakırköy'deki evine geçti. Meclis Başkanı, burada da yaklaşık 25 dakika kaldı. Bülent Arınç, ziyaretlerinin ardından yaptığı açıklamada fikirleri ve düşünceleri sebebiyle bir insanın öldürülmesinin kabul edilemez olduğuna dikkat çekerken, katil zanlısının yakalanmasını sevindirici bulduğunu, bu vesileyle güvenlik kuvvetlerini kutladığını aktardı. Dink'in cenazesinin Türk bayrağına sarılıp sarılmayacağı yönündeki sorulara da cevap veren Arınç, bu meselenin belli bir kanun ve yönetmeliğe bağlı olduğunu belirtti. Ancak ailesinin böyle bir isteği olursa düşünülebileceğini kaydeden Arınç, "Benim bu konudaki kişisel görüşüm önemli değil, ailenin talebi önemli." diye konuştu. Bülent Arınç, enazeye diasporadan ve Ermenistan'dan da katılımların olacağı iddialarını ise şöyle yorumladı: "Cenaze insani bir olaydır. Türk halkının bu konuda ne kadar büyük bir birleşme içinde olduğunu isteriz ki herkes görmeli. Ermenistan'dan da Amerika'dan da cenazeye katılmak için gelebilirler. Çok uygun ve doğru karşılarız."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious