Arınç: Abdullah Gül'ün yanında yeni adaylar olabilir

Arınç: Abdullah Gül'ün yanında yeni adaylar olabilir.11223
  • Giriş : 10.07.2007 / 00:16:00

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Erdoğan'ın 'Uzlaşma arayabiliriz' açıklaması üzerine, 'Kesin birşey yok. Gül'ün yanında yeni isimler de olabilir' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TBMM Başkanı Bülent Arınç, ''Yeni Meclis toplandıktan sonra yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi, ister meclisimiz seçsin, ister halkımız seçsin, kimsenin adaylığı bugün de yarın da söz konusu değil. Yeni adaylar da olabilir, Sayın Abdullah Gül de olabilir'' dedi.

Akhisar'da Belediyesi Mezbahası açılış törenine katılan Arınç, açılış sonrası gazetecilerin Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin sorusunu şöyle cevaplandırdı:

''Geçtiğimiz günlerde de söylemiştim; Abdullah Gül Cumhurbaşkanı adayı olarak Meclis içinde ve dışında, Türkiye'de ve dış dünyada büyük bir tasvip görmüştü, beğeni toplamıştı. Ancak yeni Meclis toplandıktan sonra, yapılacak cumhurbaşkanılığı seçimi, ister Meclisimiz seçsin, ister halkımız seçsin, kimsenin adaylığı bugün de yarın da söz konusu değil. Yeni adaylar da olabilir, Sayın Abdullah Gül de olabilir. Bu, o günkü şartlarda düşünülecek bir konudur. Sayın Gül, her zaman cumhurbaşkanlığı adaylığına layık, meziyetleri olan bir insandır, ama sürekli olarak 'cumhurbaşkanı adayı' şeklinde anılması doğru değildir. Onu kendileri de ifade ettiler, biz de ifade ettik. Yani cumhurbaşkanımızı seçerken, Meclis'teki şartlara, Türkiye'nin içinde bulunduğu şartlara göre yeniden aday belirlemek durumunda kalınacaktır. Bu Sayın Gül de olabilir, bir başkası da olabilir.''

TBMM Başkanı Arınç, Akhisar Devlet Hastanesinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, son 5 yılda sağlık alanında büyük işler başarıldığını belirterek, ''Önümüzdeki dönem yine istikrarlı bir dönem olursa ki hepimiz bunu istiyoruz, bu hizmetlerin 10 mislini yapacağız'' dedi. Eski hastanenin Akhisar halkına hizmet vermekte yetersiz kaldığını belirten Arınç, açılışı yapılan hastanenin ilavelerle 450 yatağa ulaşacağını kaydetti. İlçede bir büyük sağlık kompleksi de yapılacağını dile getiren Arınç, bunun da müjdesini aldıklarını söyledi. Arınç, 35 yıllık siyasetçi olduğunu belirterek, ''Ben hep doğru işlerin peşinde koşmaya çalıştım, 9 köyden kovuldum 10'uncu köyde AK Parti'de ülkeye hizmet etme imkanı buldum'' diye konuştu.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious