Arınç: AKP'nin kapatılması gibi bir kaygımız yok

Arınç: AKP'nin kapatılması gibi bir kaygımız yok.9444
  • Giriş : 27.07.2008 / 01:15:00
  • Güncelleme : 26.07.2008 / 23:29:06

Bülent Arınç, partilerinin kapatılması gibi bir kaygılarının olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Giresun'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Arınç, AK Parti'nin kendisine güvendiğini, suç işlemediğine inandığını belirterek, "AK Parti millet hizmetinden başka bir şey düşünmeden, 6 yıllık iktidarı döneminde altına imzasına attığı bütün icraatlarını savunuyor" dedi.

Bülent Arınç, "Başsavcı'nın suç kabul ettiği, hatta suç bile olmadan Anayasa'ya aykırı eylem olarak düşündüğü konular, gazetelerde haber olarak geçmiş bazı kupürlerden ibarettir. Biz bu yargı sürecinde, yargıya güvendiğimizi ortaya koyduk" diye konuştu.

"Herkes düşüncesini özgürce söyleyebilmeli"

Partilerine isnat edilen fiillerin hiç birisinin Anayasa'ya aykırılık teşkil etmediğine inandıklarını ifade eden Bülent Arınç, "Türkiye artık, geçmiş yıllarda birtakım dayatmaların, kısıtlamaların olduğu Türkiye değil. Herkes düşüncesini özgürce söyleyebilmeli. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de Anayasamızın temel hükümleri de bunu içeriyor" ifadelerini kullandı.

Arınç ayrıca, "Dolayısıyla artık bu özgürlükler ve demokratikleşmelerden sonra bir insanın söylediği sözlerin suç teşkil etmeyeceğini, böyle fiillerle bir partinin de kapatılmayacağına yürekten inanıyorum" dedi.

Arınç, bu güvenleri sebebiyle göğüslerini gere gere kendilerine isnat edilenlere karşı cevaplarını verdiklerini vurgulayarak, "Şimdi de yargının kararını hep beraber bekliyoruz. Ümit ederim pazartesi günü başlayacak olan bu karar süreci, en kısa zamanda tamamlanacak ve AK Parti hakkındaki davanın reddedilmesiyle, Türkiye demokrasisi bir kez daha güç kazanmış olacaktır. Partimizin kapatılması gibi bir kaygımız yok. Yargı sürecinin en iyi şekilde sonuçlanacağını göreceğiz" diye konuştu.

"Ergenekon bir yargı operasyonu"

Bülent Arınç, Ergenekon Soruşturması ile ilgili iddianamenin kabul edildiğini anımsatarak, "Bu son yıllarda yapılan emniyetin ve daha sonrasında da bizzat savcı ve hakimlerin yürüttüğü bir yargı operasyonudur. Burada ne hkümetin, ne AK Parti'nin, ne senin ne de benim hiç birimizin dahili yok. Türkiye'de zaten bu işler böyle olur. Herhangi bir suç örgütü varsa, herhangi bir suçun işlendiğini haber almışlarsa, bu konuda güvenlik güçleri gerekli çalışmayı yaparlar" diye
konuştu.

Soruşturma kapsamında bazen gözaltına almalar, bazen tutuklama ya da tutuksuz yargılama sürecinin yaşanabileceğini ifade eden Arınç, "Bu iddianamede görüyoruz ki içlerinde emekli subaylar da var. En üst rütbesine kadar isimler sanık olarak geçmektedir. İçlerinde sivil kişiler bulunmaktadır. Gazeteciler, yazarlar bulunmaktadır. Bir suç örgütü ile ilgili yargı süreci başlamıştır. Bütün bunların ortaya çıkarılması, iyi bir yargı sürecinden sonra hak edenlerin layık olduğu cezalara kavuşturulması, bizim hukuk adına dileğimizdir. Hiçbirisi ile şahsi olarak ne kırgınlığımız ne düşmanlığımız var" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*