Arınç: Basın bir köprüdür

  • Giriş : 24.07.2006 / 00:00:00

Bülent Arınç, Türk basınında sansürün kaldırılışının 98. yıldönümü dolayısıyla Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç'e bir mesaj gönderdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Mesajında, demokrasinin sağlıklı işlemesini sağlayan en önemli kurumlardan birisinin basın olduğunu vurgulayan Arınç, böylesine önemli görevler üstlenen basının, aynı zamanda ülke yönetimiyle vatandaşlar arasında bir köprü işlevi gördüğünü kaydetti.

TBMM Başkanı Arınç, mesajında şu ifadelere yer verdi: "Demokrasilerde çok seslilik esastır. Bu nedenle basın tarafsız ve özgür olmalıdır. Sansürün olduğu ülkelerde basın, halkın ve gerçeğin sesi olma işlevini yitirir. Her türlü sansüre karşı ortak çaba göstermenin demokrasinin bir gereği olduğunu düşünüyorum.

Basınımızın görevini yaparken, sorumluluk bilinciyle hareket etmesi ve kendi içerisinde denetim yapmasının büyük önem taşıdığı kanaatindeyim. Basın kuruluşlarımızın meslek ilkelerine bağlı ve kişilik haklarına saygılı olarak görevlerini yerine getirebilmeleri için kendi inisiyatifleriyle daha etkin kontrol mekanizmaları oluşturmaları gerektiğine inanıyorum.

Basınımızın güven kaybına uğramaması ve kişilerin özgürlüklerinin zarar görmemesi bu dengenin iyi sağlanmasına bağlıdır. Bu duygularla sansürün kaldırışının 98. yıldönümünü ve bütün basın mensuplarının geleneksel 'Gazeteciler Gününü kutluyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious