Arınç: "Başörtüsü Türkiye'de de serbest olmalı"

Arınç:
  • Giriş : 03.02.2008 / 09:11:00

TBMM Eski Başkanı Arınç: İnşallah 20-25 yıldan beri çekilen bu mağduriyet giderilmiş olacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Eski TBMM Başkanı ve AK Parti Manisa Milletvekili Bülent Arınç, üniversitelere başını örterek girmek isteyen öğrencilere karşı yasakçı bir zihniyet olduğunu ifade ederek, ''İnşallah 20-25 yıldan beri çekilen bu mağduriyet giderilmiş olacak'' dedi.

Arınç, Manisa Belediyesi Kültür Sitesi Lale Salonu'nda yapılan AK Parti Manisa İl Gençlik Kolları Olağan Genel Kurul toplantısına katıldı.

Arınç burada yaptığı konuşmada, bir taraftan haydi kızlar okula dediklerini, bir taraftan üniversite eğitimini teşvik ettiklerini ifade ederek, ''Ama üniversiteye girerken onlara bu kıyafetinle giremezsin diyoruz. Onlar bu kıyafetle giremezken çok sevgili arkadaşları hangi kıyafetlerle üniversitelere giriyorlarsa, onları da hepiniz biliyorsunuz'' dedi.

Üniversitelere başını örterek girmek isteyen öğrencilere karşı yasakçı bir zihniyetin olduğunu söyleyen Arınç, bunun bir kişinin meselesi olmadığını, bundan mağdur olduğunu düşünen binlerce ailenin bulunduğunu kaydetti.

Arınç, bu mağduriyetin hükümet tarafından çözülmesi gerektiğini belirterek, Avrupa ülkelerinde kılık kıyafet serbestliği olduğunu, bu serbestliğin Türkiye'de de bulunması gerektiğini belirtti.

Bunun laikliğe, devrimlere karşı bir düşünce olmadığını ifade eden Arınç, kendilerinin statükocu olmadığını, dünyanın da değişim ve dönüşüm içerisinde bulunduğunu söyledi.

Söz konusu sorunu demokrasi içerisinde çözmeye çalıştıklarını kaydeden Arınç, şunları söyledi:
''Türkiye bu sorunu yıllardan bu yana konuşuyor. Bu işin mağduriyetini yaşayan aileler var, biz de onlardan bir tanesiyiz. Bir başkası olsa bile ona da anlayış göstermek zorundayız. Bu düşüncemizi nerede gerçekleştirebiliriz. Yani bu yasağın kalkmasını bir kanun haline getirmek istesek bunun yeri parlamentodur. Çok güzel bir gelişme oldu. Bu yasaklardan bu mağduriyetlerden MHP de üzüntü duyduğunu ifade etti ve AK Parti ile beraber 2 maddelik bir anayasa değişikliğini gündeme getirdiler. Bu Türkiye'de siyaset alanının ne kadar genişlediğini ve siyasetçilerin el ele verdiği zaman ne kadar önemli meseleleri başarıyla çözebileceğini gösteriyor. Dün Anayasa komisyonunda bu teklif görüşüldü. Önümüzdeki hafta da genel kurula geçecek ve İnşallah çok büyük bir çoğunlukla da 20-25 yıldan beri çekilen bu mağduriyet giderilmiş olacak.''

-REKTÖRLERİN TUTUMU-

Kanun yapma yetkisinin TBMM'ye ait olduğunu hatırlatan Arınç, bu kanuna uymayacağını belirten rektörün anayasaya karşı suç işleyeceğini söyledi.

Arınç sözlerini şöyle sürdürdü:
''(Ben bu kanun çıktıktan sonra başörtülü bir öğrenciye iyi not veremem) diyen bir rektör, çağ dışında kalmış bir rektördür. Viyana Üniversitelerinde başının örtüsüyle okuyup mezun olan kızlarımıza mezuniyet törenlerinde mezuniyet belgelerini oranın rektörleri veriyor.''

Hiçbir ayrımcılığa izin vermeyeceklerini kaydeden Arınç, Anıtkabir'e gitmenin 70 milyon kişinin hakkı olduğunu savundu. Arınç, 2. ayın 2'sinde saat 2'de Anıtkabir'de buluşma olarak adlandırılan ''222-A'' parolasının bir benzerinin, Adnan Menderes döneminde de ''555-K'' olarak dile getirildiğini söyleyerek, Menderes'e karşı darbe girişiminde bulunanların ortaya attığı bir düşünce olduğunu ve bunu yapanların insan içine çıkamadıklarını ifade etti.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious