Arınç: Bu seçim çok farklı olacak

  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın cumhurbaşkanlığı için aday olup olmayacağı dış basın tarafından da merak konusu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Arınç, bugün İtalya’nın başkentinde, Roma Antlaşmasının 50. yıl dönümü dolayısıyla katıldığı toplantıdan sonra, yabancı bir haber ajansına beyanat verdiği sırada da cumhurbaşkanlığına aday olup olmayacağı sorusuyla karşılaştı.
Arınç, konuya ilişkin soruyu, "Her şey 16 nisanda belli olacak. Bu seçim öncekilerden çok farklı. Zira iktidarda, tek başına cumhurbaşkanını kendi içinden belirleyebilecek ve seçebilecek güçte olan bir parti var" dedi.
Arınç, "Cumhurbaşkanlığı için sizin de aday olabileceğiniz söyleniyor. Bu konuda ne diyorsunuz?" sorusuna karşılık olarak, "16 nisan" demekle yetindi.
Arınç, gazetecinin, "Bu konuda bir şey söyleyin lütfen" biçimindeki ısrarına karşılık olarak da "Ben, bir değil, iki şey söyledim: 16 nisan" demeyi yeğledi.
Arınç, cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde yaşanan tartışmaların doğal karşılanması gerektiğine de değinerek, "Bu seçimde en büyük gerilim, başbakan Cumhurbaşkanı olacak mı olmayacak mı meselesiyle ilgili. Bunu da doğal karşılamak lazım. Kesin olan tek bir şey var: Türkiye 17 mayısta yeni cumhurbaşkanını seçmiş olacak." TBMM Başkanı Arınç, bu seçimin daha önceki cumhurbaşkanlığı seçimlerine benzeyen ve benzemeyen yönlerini de şöyle aktardı:
"Cumhurbaşkanlığı seçimi 7 yılda bir yapılıyor. Şüphesiz önemli bir seçim.
Her seçim öncesinde bir takım siyasi gerginlikler olmuştur. TBMM görevini layıkıyla yapmıştır. Bu seçimin bundan öncekilere oranla tabii ki farklı tarafları var. Geçmiş seçimlerin bazıları, askeri müdahaleler akabinde olağanüstü dönemlerde yapılmıştı. Bir kısmı da çok partili koalisyonlar döneminde yapılmıştı. Bu seferki seçim tabii ki farklı. Çünkü bu seçim, güçlü bir partinin tek başına iktidarda olduğu bir dönemde yapılacak." Bülent Arınç, bir başka soruya karşılık olaraksa cumhurbaşkanlığı seçimin ülkeye zarar verecek bir gerilime dönüşebileceği biçimindeki iddiaların yersiz olduğunu söyledi.
Arınç, "Cumhurbaşkanlığı seçiminin ülkeye hiçbir olumsuz etkisi olmayacaktır. Türkiye’de demokrasinin çok güçlendiğini herkesin bilmesi lazım.
Cumhurbaşkanlığı seçimi, ülkenin ekonomik veya siyasi açıdan zarara uğrayacağı bir gerilime dönüşmeyecektir" dedi.
Arınç, Türkiye’de bir kadının Cumhurbaşkanı olma ihtimaline ilişkin bir soruya karşılık olaraksa "Türkiye, Avrupa ülkelerine çoğundan daha önce bir kadın başbakana sahip olmuş bir ülkedir. Şüphesiz, Cumhurbaşkanı pekala bir kadın da olabilir" dedi.
TBMM Başkanı Arınç, Türk Ceza Kanunundaki 301. maddeye ilişkin bir soruyu da şöyle yanıtladı:
"Başbakan, bu maddenin değişebileceğini söyledi. Bu konuda kendisinin bir çalışma yaptığını, ancak aydınların ve sivil toplum örgütlerinin tekliflerine de açık olduğunu belirtti. Sanırım birkaç ay içerisinde 301. madde değişecektir." Halen Roma’da bulunan TBMM Başkanı Bülent Arınç, bu gece İtalyan devlet televizyonunun haber kanalı Rai News televizyonunda "Tempi Dispari" programına canlı yayın konuğu olacak.
Yarınsa Roma’da Türk basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya gelecek Arınç, daha sonra yurda dönecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious