Arınç çocuklardan ne istedi?

  • Giriş : 22.04.2007 / 00:00:00

TBMM Başkanı Arınç, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla mesaj yayınladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TBMM Başkanı Bülent Arınç, TBMM’nin Ordu dahi kurulmadan açılmasının, ülkenin her yanından binbir zorluklarla Ankara’ya ulaşan kahramanların, mili iradeye verdiği önemin en açık göstergesi olduğunu belirtti.

Arınç, mesajında, tarihte eşine az rastlanır destansı mücadele sonucunda genç Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri atıldığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"TBMM’nin Ordu dahi kurulmadan açılması, ülkenin her yanından binbir zorluklarla Ankara’ya ulaşan kahramanların, mili iradeye verdiği önemin en açık göstergesidir.

87 yıl önce ortaya çıkan bu irade o günden beri ülkemizin bağımsızlığının ifadesi olarak milletimizin kaderine yön veren kararlar almaktadır.

Tarihimizin en şerefli sayfalarından birini yazan kurucu iradeden alınan ilham ve güçle bu bayrağı şimdi biz taşıyoruz. Destansı mücadeleler sonucunda bizlere emanet edilen ülkemizin daha özgür ve daha demokratik bir yapıya kavuşturulması için Meclisimizin büyük bir özveri ve gayretle çalıştığı bilinmelidir."

Arınç, Parlamentonun 22. Yasama döneminde aldığı kararlarla "adeta bir demokratik devrim gerçekleştirdiğini" ifade ederek, güçlü, mutlu bir Türkiye oluşturulması için çalışmaların devam edeceğini bildirdi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Meclis Başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, milli iradenin hayat bulduğu bu günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak ilan ettiğini anımsatan Arınç, çocuklara şöyle seslendi:

"Sevgili çocuklar,

Sizler ülkemizin en değerli varlığı, ümidi ve geleceğimizin güvencesisiniz. Şanlı tarihi olan büyük bir milletin ferdisiniz. Yarının yöneticileri sizler olacaksınız.

Demokrasimizin ve ülkemizin sahibi sizlersiniz. Kendinizi buna göre donanımlı ve iyi yetiştirin.

Demokrasimizin geliştirilmesinde ve yerleşmesinde hoşgörü kültürünün önemi büyüktür. Sizler de sevgi ve şefkat dolu olun.

İnanıyoruz ki Türkiye, sizlerin de katkılarıyla aydınlık ufuklara olan yolculuğuna azim ve şevkle devam edecektir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious